از کانال تلگرام انجمن: ترابری خوانسار قدیم

اولین موسسه حمل و نقل مسافر در خوانسار طبق شنیده های ما پست معراجی بوده. پست معراجی بين اراک واصفهان شروع به کار کرد و شهرهاي خمين، گلپايگان، خوانسار و نجف آباد درمسير اين اتوبوس ها قرار داشتند. آقاي معر اجي خوانساري بودند و بیش از ۸۰سال پیش ظاهراً این پست تاسیس شده بود. مسیر اراک تا اصفهان بیش از یک صبح تا غروب طول میکشید و مسیر اراک به خمین دارای سربالایی و سرپایینی های فراوانی بود که گاهی مسافرها را اول سربالایی پیاده می کردند تا پیاده تا بالای مسیر بیایند. گاهی نیز شاگرد ماشین برای پیمودن مسیر سربالایی از کنده های چوبی زیر چرخ های عقب استفاده می کرد تا به اصطلاح از دنده کمکی استفاده شود.
توضیحات و عکس از جناب آقای رضا فروزش: تنگ خوانسار در جایی که تکه بیل و کلنگ می خواندند و از کلنگ آن به دلیل بریدن کوه اثری نیست. جاده خاکی و باریک در این نقطه از غرب دره به شرق جایی که جاده کنونی هست می آمد و باید دره را قطع می کرد در زمستان روزها می شد که به خاطر برف گرفتگی جاده بسته بود. عکس از ۱۳۵۵ و مینی بوس آقای غلامرضا لکی در حال بردن تیم کشتی خوانساربه اصفهان برای مسابقه استانی است:

Tarabari-Tang

خاطراتی از مسیر تهران به خوانسار در دهه۴۰ (۵۰سال قبل): اتوبوس گاراژ معراجی متعلق به اداره پست بود و برای حمل نامه از تهران به اصفهان حرکت می کرد و مسیرش ازیک جاده شوسه قدیمی بود که از شهرهای متعددی می گذشت و نامه های مربوط به آنها را به پست خانه شهرها و قصبات می داد. زمانیکه سر پیچ ها می رسید و ماشین کج می شد و مسافرین صلوات می فرستاند.
بعد از آن شرکت تی ام تی تاسیس شده و سپس توسط مرحوم حاج علی آقا شجاعی شرکت ایران اکسپورت در خوانسار تاسیس شد. از راننده‌های قدیمی خوانسار مرحوم تهرانچی که به رانندگی بدون تخلف و رکود جریمه نشدن مشهور بود و مرحوم آقا حسین ذوالفقاری بودند. (منابع: خاطرات آقایان اشرفي، میرزائی و کریمی)

خاطره ای از جناب آقای رضا فروزش: من پست معراجی یادم هست اتوبوس های کوچک و دماغ دار جمس و فورد یا دم هست که یک بار به اصفهان رفتیم جاده خاکی بود و از میان روستای دامنه و کنار دالان کوه می رفت.۱۳۴۰. یادم هست که لوان تور هم مدت کوتاهی به خونسار سرویس داشت. گاراژهای خونساریها به ترتیب تهران مشهد و ایران مشهد و  اکسپورت و ایران بنز و تی ام تی بودند که امروز فقط اکسپورت مانده .گاراژ اقای ضیایی ایران مشهد را داشت که تعطیل شد اما بامینی بوس سرویس های اصفهان را روزی سه بار انجام می داد.

Tarabari-MrAjdari

Tarabari-MrLaki

Tarabari-MrMobarhani

0

1 دیدگاه برای “از کانال تلگرام انجمن: ترابری خوانسار قدیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.