Nasheran_Didar

از کانال تلگرام انجمن: معرفی ناشران خوانساری

به مناسبت برگزاری ۲۹امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که به قول برخی از روزنامه‌نگاران بزرگترین رویداد فرهنگی کشور است، در این بخش جدید کانال ناشران خوانساری را معرفی می کنیم. طبق آمار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نام بیش از ۱۲ هزار ناشر در کشور ما به ثبت رسیده، ولی کمتر ۳۰۰۰ کتابفروشی در سراسر کشور داریم. هر چند تعداد ناشران فعال که دست‌کم در طول سال یک عنوان کتاب منتشر می‌کنند، حدود ۳۰۰۰ عنوان شده است.
جدا از اینکه تعداد قابل توجهی از باسابقه ترین و بزرگترین ناشران کشور خوانساری هستند که در جدول زیر درج شدند، بنا بر اطلاعات موجود ما به زبان آمار ۱٫۳درصد ناشران فعال کشور خوانساری هستند، این درحالی است که جمعیت خوانسار ۰٫۰۴درصد جمعیت کشور است؛ یعنی همشهریان ما ۳۲برابر بیشتر از متوسط کشور در صنعت چاپ و نشر فعالیت دارند.

۱ – شرکت تضامنی علمی و پسران
۲- موسسه علمی
۳- انتشارات علمی
۴- نشر علم
۵- انتشارات جاویدان
۶- دنیا دانش
۷- نشر جلوه
۸- نشر اندیش
۹- نشر فرهنگ و علوم انسانی
۱۰- سخن
۱۱- سخن
۱۲- انتشارات زریاب
۱۳- انتشارات نادی
۱۴- انتشارات نوین
۱۵- انتشارات ایران
۱۶- چاپ ممتاز نو
۱۷-اقبال
۱۸-آگاه
۱۹-کند و کاو
۲۰-مهر ویستا
۲۱- خانه فرهنگ و هنر گویا
۲۲- تندیس
۲۳- حوا
۲۴- دیدار
۲۵-دوران
۲۶- ارمغان قلم
۲۷- دانش آموختگان رها
۲۸-شهد اندیشه
۲۹-شکیل
۳۰-قلمرو قلم
۳۱- آراد کتاب
۳۲- زرین
۳۳- نگارستان کتاب
۳۴-گلریز
۳۵-پیمان
۳۶- اشرفی
۳۷- استاندارد
۳۸- کلمه
۳۹- پژوهش
۴۰- انتشارات بهار سبز

Nasheran-Elmi
مقدمه نوشته آقای حسین تولایی: یکی از ویژگی­های مردم این دیار اهمیت آنها به کتاب و کتابفروشی ، چاپ و پخش کتاب است. علاقه به کتابت متون – به جهت قریحه ذاتی مردم این دیار در خوشنویسی و خطاطی – را می­توان از سیاهه­ی نسخی که خوانساریها در موضوعات گوناگون کتابت کرده اند با جستجویی ساده در کتابخانه مجلس و کتابخانه ملی ایران به خوبی دریافت.
علاقه به کتاب و کتابت با ورود صنعت نشر کتاب، در بین خوانساریها متوقف نشد و گویی آنان ترجیح دادند میراث و سنت گذشتگان خود را در ماهیتی نو و در قالب صنعت جدید همچنان ادامه دهند…
شاید نخستین محل متمرکز کتابفروشان و ناشران در تهران، در تیمچۀ سرپوشیدۀ حاجب الدوله بوده است که بعداً به تیمچۀ کتابفروش­ها هم معروف شده است. . نام و نشانبرخی از کتاب فروش های خوانساری این تیمچه:
*حاج علی اکبر خوانساری: کتابفروش و ناشر؛ سردودمان خاندان علمیها و شاخه های دختری این خاندان یکی از خاندان­های تأثیرگذار در نشر، کتابفروشی، چاپ، و پخش­گری کتاب در ایران.
*حاج شیخ محمدحسین خوانساری: کتابفروش.
* حاج محمدرحیم خوانساری: کتابفروش؛ سردودمان خاندان اقبال، یکی از خاندا­نهای تأثیرگذار در نشر و کتابفروشی ایران.
*حاج محمدمهدی خوانساری: ناشر؛ شرکت طبع کتاب را یکی از فرزندان او تأسیس کرده است.
* میرزامحمود کتابفروش‌ خوانساری: در دوره قاجار و در اولین دوره مجلس شورای ملی در سال ۱۲۸۵ش ، میرزامحمود کتابفروش‌ خوانساری،به عنوان نماینده مردم تهران از صنف کتابفروشان، وارد مجلس شد و نقش بسزایی ایفا کرد. (منبع: http://khansarpeople.blog.ir/1394/02/03/nasher)

بخش۱: تاریخچه انتشارات علمی از زبان ابوالقاسم علمی(نسل چهارم خواندان بزرگ علمی): میرزا علی اکبرخان، جد بزرگ خانواده ما در خوانسار به شغل کتابفروشی مشغول بود. او شرموقعیت کار را در تهران مساعد می‌بیند و پس از مهاجرت به پایتخت در تیمچه حاجب‌الدوله مغازه کتابفروشی باز می‌کند. او بعد از ازدواج، صاحب پسری به نام محمداسماعیل می‌شود که کار پدر خود را پی می‌گیرد و در خیابان ناصرخسرو مغازه کتابفروشی دایر می‌کند. محمداسماعیل که پدربزرگ، از هند کتاب وارد می‌کرد اما به دلیل همراه بودن این شغل با مشکلات زیاد، تصمیم به چاپ کتاب در ایران می‌گیرد و برای این کار، چاپخانه‌ای سنگی را که در آن زمان در مشهد و متعلق به روسیه بوده خریداری و به تهران منتقل کرد که برای این کار نیز با زحمات زیادی روبه‌رو شد.
محمداسماعیل علمی در نخستین چاپ، نسخه عم جزء را به چاپ رسانید و بعد از آن کتاب کلیات سعدی با خط ملک‌الخطاطین را به همراه عکس رنگی خود در سال ۱۳۱۰ به چاپ رساند. بعد هم مثنوی مولانا. «امیر ارسلان»، «هزار و یکشب»، «گرشاسب نامه»، «ملانصرالدین» و… در چاپخانه ما نیز به چاپ رسید که با قیمت حدود یک ریال به فروش می‌رسید. چاپ سنگی کار ساده‌ای نبود زیرا نسخه‌ها روی کاغذ نوشته نمی‌شدند بلکه روی سنگ قرار می‌گرفتند. این سنگ‌ها از هند و روسیه به ایران منتقل می‌شد و در حدود ۱۲ سانتی‌متر عمق و ۵۰ سانتی‌متر طول داشت و از دوام زیادی نیز برخوردار بود. در چاپ سنگی از تیزاب استفاده می‌شد که بسیار خطرناک بود و در صورت پاشیده شدن به چشم، آسیب زیادی به آن می‌رساند. (منبع: http://www.ibna.ir/)

بخش۲:  در قسمت۱ از حاج علی اکبر کتابفروش خوانساری، نیای خاندان علمی ها، پیش از این یاد شد .فرزند او حاج محمداسماعیل علمی که تا ۱۳۲۰ ش. حیات داشت، مدت۲۰ سال از عمر ۶۵ ساله اش را در دورة پهلوی اول به کتابفروشی، چاپ و نشر مشغول بود. نام علمی را او در دورة رواج شناسنامه برای خود برگزید و ۵ پسرش و ۱۵ نوة پسری و چند نوة دختریش پس از او در زمینه های نشر، کتابفروشی، چاپ و پخش فعالیت کرده اند، و شماری از آنان هنوز هم از ناشران فعال کشور به شمار می آیند و نام آنها در بالا درج شده.

بخش۳: انتشارات اقبال: حاج محمد باقر کتابفروش، از خوانسار­یهایی که در تیمچة حاجب الدوله، کتابفروشی داشتند، نیای خاندان اقبال است. پسرش حاج محمد رحیم و نوه اش محمدحسین اقبال کتابچی بود که در دورة قاجار کتابفروشی میکرد‌ و بعداً شرکت نسبی حاج محمدحسین اقبال و شرکا را تاسیس کرد و کتا­بهای درسی و تقویم و سالنامه انتشار داد .جواد اقبال، فرزند محمدحسین، فعا­لترین عضو خاندان اقبال، از ۱۳۱۶ ش. در کتابخانة پدرش در راستة ناصرخسرو، در محلی که اکنون کاخ وزارت دارایی است، به شاگرد کتابفروشی مشغول شد و چند سال بعد مسئولیت ادارة کتابفروشی و چاپخانة پدرش را به عهده گرفت .کتابفروشی و انتشارات اقبال پس از تخریب آن بخش از ناصرخسرو که راستة کتابفروش­یها بود، به خیابان شاه آباد انتقال یافت، و فعالیت جدّی انتشاراتی جواد اقبال از دهة ۱۳۳۰ ش آغاز شد. جواد اقبال چند سالی رئیس اتحادیة ناشران بود و پس از رسیدن به سن کهولت، پسرانش سعید و مجید و فرشید اقبال کار نشر را ادامه دادند. (منبع: وبلاگ تاریخ مردم خوانسار به آدرس khansarpeople.blog.ir)

Nasheran-Eghbali

بخش۴:  انتشارات_آگاه، انتشارات_کند_و_کاو، انتشارات_مهر_ویستا:  آقای محسن بخشی مدیر انتشارات آگاه در مصاحبه با قدس آنلاین اینطور گفته: دلیل اینکه من این شغل را انتخاب کردم، علاقه‌ای بود که از کودکی به کتاب وکتابخوانی داشتم.زمانی که در مکتب (در خوانسار) درس می‌خواندم، علاقه من به کتاب بیشتر شد‌و تصمیم گرفتم کتابفروش شوم ،اما آن سالها در خوانسار امکانات زیادی نبود وقرآن کریم، نهج البلاغه و کتاب مفاتیح تنها کتابهای در دسترس خانواده‌ها بودند و بیشتر خانواده‌ها علاقه زیادی به مطالعه سایر کتابها نداشتند، بنابراین نمی شد در آن شهر کتابفروشی دایر کرد، به همین دلیل به عشق کتابفروشی از خوانساربه تهران آمدم و درکتابفروشی علی اکبر علمی واقع در خیابان شمس العماره شروع به کار کردم (سال۱۳۲۷) .آن زمان علاوه بر انتشار کتابهای عمومی، انحصار چاپ کتابهای اول تا ششم ابتدایی نیز دست علی اکبر علمی بود.سرش خیلی شلوغ بود … اواخر دهه ۴۰ انتشارات آگاه را تاسیس کردیم و سال ۱۳۵۱ کتابفروشی آگاه را مقابل دانشگاه تهران تاسیس کردیم که البته آقای حسین خانی، مدیر مسؤول انتشارات آگاه هستند و من به عنوان شریک ایشان در بخش فروش کتاب کار می‌کنم. در وبسایت انتشارات آگاه دو نشر دیگر نیز قرار دارد که در بالا آمدند. (منابع: http://qudsonline.ir/TextVersionDetail/284843 و خبرگزاری مهر)

Nasheran-Bakhshi
Nasheran_Didar


بخش۵:  خانه فرهنگ و هنر گویا با مدیر مسئولی آقای ناصر میرباقری فعالیت خود را از سال ۱۳۶۰ با چاپ کتاب های تاریخی ، ادبی و زبان های خارجی در حوزه نشر آغاز نمود و از سال ۱۳۷۰ تا به امروز فعالیت مستمر خود را در زمینه چاپ کتاب های نفیس هنری در حوزه های ایرانشناسی ، شعر ، خوشنویسی ، نقاشی و نگارگری دنبال نمود که با استقبال چشمگیر هنر دوستان و مهرورزان فرهنگ و هنر ایران زمین در داخل و خارج کشور عزیزمان مواجه شد. (منبع: وبسایت انتشارات) کتاب‌های نفیس که از استادان هنر سرزمین‌ما همانند استاد فرشچیان و استاد کابلی منتشر شده از معروف‌ترین کتاب‌هایی است که این انتشارات به چاپ رسانده.

بخش۶:  کتابسرای تندیس به مدیر مسئولی آقای ابوالفضل میرباقری در سال ۱۳۷۷ تاسیس شده. از این انتشارات به نسبت جوان کتاب‌های زیادی در حوزه ادبیات داستانی (ترجمه) – کودک و نوجوان – فانتزی – تنديس هاي جيبي – روان شناسي و فرا روان‌شناسي – ادبيات داستاني (تاليفي) – پليسي- تاريخي و شاهکارهاي ادبيات علمي تخيلي مانند سری کتاب‌های هری پاتر منتشر شده. آقای علی میرباقری از مدیران این انتشارات از همشهریان صاحب قلم هستند که مطالب زیبای ایشان را در این کانال زیاد دیدیم.

بخش۷: انتشارات حوا به مدیر مسئولی خانم پریسا کاشفی خوانساری در سال ۱۳۸۴ تاسیس شده. این انتشارات با همراهی جمعی از متخصصان کتاب و ادبیات کودک بیش از ۱۰۰عنوان کتاب در حوزه های ادبیات کودک‏ و نوجوان – تئوری ادبیات – آموزشی – دینی – تاتر و … منتشر کرده که بسیاری از آنها چند نوبت تجدید چاپ شده و جوایز بسیاری کسب کردند.

بخش۸: نشر دیدار و نشر دوران در سال‌های ابتدایی دهه ۷۰ به مدیر مسئولی آقایان مهران بخشی و ناصر بخشی تاسیس شد. در وبسایت این انتشارات به آدرس www.didavarbook.com چنین نوشته شده: «نشر ديدار در سال ۱۳۷۳ و نشر دوران در سال ۱۳۷۴ تأسیس و از ھمان سال فعالیت مشترك خود را آغاز نمودند. از سال ۱۳۸۵ تا كنون اين دو انتشارات در غالب كتاب ديدآور به نشر و پخش كتاب مشغول ھستند».کتاب های جیبی مجموعه قوانین کشوری در حوزه های مختلف از جمله مشهورترنی کتاب های این ناشران هستند. 👇 همچنین دیوان مرحوم یوسف بخشی هم توسط نشر دیدار منتشر شده

بخش۹: انتشارات ارمغان قلم یکی از ۷ ناشری است که در خوانسار واقع شده و البته قدیمی‌ترین آنهاست. شاید به دلیل موقعیت مکانی اش کتاب‌های زیادی را منتشر نکرده اما وجود چند ناشر در شهر بسیار زیبا ولی کم جمعیت ما ارزشمند است. این انتشارات در سال ۱۳۷۶ توسط آقای یوسف اسدی تاسیس شد.

بخش۱۰: انتشارات دانش آموختگان رها به مدیر مسئولی آقای غلامحسین رادمنش دبیر و استاد زبان مدارس و دانشگاه‌های خوانسار در سال ۱۳۹۲ پروانه نشر گرفت. انتشارات شهد اندیشه نیز در سال۱۳۸۳ توسط محقق گرامی و دبیر جغرافیای مدارس خوانسار استاد حمیدرضا میرمحمدی ثبت شده. انتشارات شکیل در سال ۱۳۸۱ توسط آقای مصطفی معلمی به ثبت رسیده. در نهایت انتشارات قلمرو قلم به مدیر مسئولی آقای رضاعلی رضایی دبیر و استاد ادبیات مدارس و دانشگاه‌های خوانسار در سال۱۳۸۴ تاسیس شده. لازم به بیان است ناشرانی که خوانسار را به عنوان نشانی ثبتی خود انتخاب کردند فعالیت زیادی نداشتند.

بخش۱۱: آراد کتاب به مدیریت آقای حسن رضایی در سال ۱۳۸۴ تاسیس شده و در زمینه چاپ کتاب های دانشگاهی و عمومی فعال است.

بخش۱۲: انتشارات زرین به مدیر مسئولی آقای مرتضی ریاحی پور در سال۱۳۷۰ تاسیس شده و انتشارات نگارستان کتاب توسط آقای اسماعیل ریاحی پور در سال۱۳۷۸ ثبت شده. برخی از مشهورترین کتاب‌های دنیا مانند سینوهه، سه تفنگدار و غرض طوفان توسط نگارستان کتاب نیز به چاپ رسیده. (با سپاس ویژه از آقای میرباقری به جهت همکاری در تهیه این بخش از کانال)

بخش۱۳:انتشارات گلریز به مدیر مسئولی آقای مصطفی سعادت در سال۱۳۷۰ تاسیس شده و در سال‌های اخیر کتابهای منتشر شده آن رند کاهشی داشته. مدیر انتشارات پیمان آقای احمدرضا امیری در سال۱۳۷۲ این موسسه را ثبت کردند. بازنشر شاهکارهای ادبیات کلاسیک و ملی کشور از جمله آثار این ناشر است.

بخش۱۴:انتشارت_اشرفی، مدیر مسئول: ابوالقاسم اشرف الکتابی، سال تاسیس: ؟. انتشارات_استاندارد، مدیر مسئول: حسن اشرف الکتابی،سال تاسیس: ۱۳۷۵٫ انتشارات_کلمه، مدیر مسئول: منوچهر اشرف الکتابی، سال تاسیس: ۱۳۵۹، شعار موسسه: گسترش دهنده دانش.   نماينده فروش كتابهاي دانشگاهي و تخصصي انتشارات IGI GLOBAL در ایران. مؤسسه نشر كلمه با بيش از۳۰ سال سابقه فعاليت فرهنگي كتاب هاي گوناگوني انتشار داده است كه بيشتر آن ها ناياب مي باشند . زمينه فعاليت موسسه نشر كلمه چاپ فرهنگ هاي تك زبانه – دوزبانه و دانشنامه هاي عمومي و تخصصي – علمي – فني – دانشگاهي و كودكان است.     #انتشارات_پژوهش، مدیر مسئول: ناصر اشرف الکتابی، سال تاسیس: ؟

بخش۱۵: مدیر مسئول: مژگان عصاری، سال تاسیس: ۱۳۸۰٫ انتشارات بهارسبز باچاپ کتاب”یاد مادر درسروده های شاعران” به کوشش استادعلی دهباشی پابه عرصه نشرگذاشت.همکاری بانویسندگان جوان وخوش ذوق کشورمان وچاپ کتاب هایشان ،تجربه کتابهای روانشناسی موفقیت رابهمراه داشت. رشدتوامان ناشر و نویسندگان جوان به یکی ازویژگیهای منحصربفرد این نشرتبدیل گشت که ازاین نظربه خودمی بالیم.
این نشرکه به تعبیردوستان وهمکاران ، جزو ناشرین گزیده کارمحسوب میگردد . این نشرچاپ بیش از۷۰ اثرروانشناسی وادبی وچندین دوره حضوردرنمایشگاه های بین المللی کتاب وجذب بیشمارخوانندگان فهیم وسبزاندیش رادرکارنامه خود دارد.

0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *