NaghAmalkard

گزیده گفتگوها (هفته سوم آذر۹۴): ارتقاء گروه-کپی رایت-مشکلات درمانی شهر

با سپاس از خانم‌ها منصوری، رضاعلی و میرزایی و نیز آقایان زرتابی، میرزائی، میرباقری، میرباقری، پژوهیان، جعفری، عزیزی، صادقی، رفعتی، نیکپور، میرمحمدی، میرمحمدی، میرمحمدی، جواهری، گرجی، رحیمی، شفیعی، تولایی، ساعدی و صانعی و آقایان محسن، حمید ومحمد که در سه موضوع زیر مربوط به هفته اول آذرماه شرکت کردند:

 1. موضوع پیشنهادی اول: با توجه به فرا رسیدن سالگرد تاسیس گروه (آذرماه۱۳۹۳) نقد عملکرد یکساله گروه و راهکاری بهبود آن.
 2. موضوع پیشنهادی دوم: از جمله تهدیدهای اینترنت نحوه رعایت قانون copy right و مالکیت معنویه. چجوری می تونیم در رعایت قانون کپی رایت سهیم باشیم و به اجرای اون کمک کنیم؟
 3. موضوع پیشنهادی سوم: بررسی مشکلات بهداشت-درمانی شهرستان و ارائه راهکار برای ارتقاء وضعیت سلامت شهرستان.

جمع بندی این مباحث را در ادامه مطلب مطالعه فرمایید:

موضوع اول

 • گروه انصافا خوبه. معمولا همه گروها خسته کننده هستند.
 • ورود خواهران به گروه را به فال نیک گرفته ، به آنان خیر مقدم عرض می کنم. اعتقادم این است که حضور خواهران عزیز در گروه موجب خیر وبرکت و رحمت است. و به میمنت ورود خواهران محترم سخنی از رسول الله (ص) را تقدیم می دارم:« اَلبَنات حَسَنات وَالبَنون نِعمَة فَالحَسَنات یُثابُ عَلَیها والنِّعمَةَ یُسأَلُ عَنها = دختران نیکیی و خیر و برکتند و پسران نعمت هستند. پس به حسنات جایزه و ثواب تعلق می گیرد درحالیکه نعمت ها مسؤولیت آور است.»
 • سرفصل اقدامات گروه طی یک سال گذشته به شرح زیر بوده که سعی در گسترش آنها می‌باشد: ۱- جمع آوری اطلاعات متخصصان خوانسار ۲- گردآوری اطلاعات شهدای شهر ۳- مستندسازی تاریخ فرهنگی شهر و گفتگو با معلمان ۴- انجام امور خیریه ۵- گفتگو با مسئولان ۶- برگزاری همایش های تجلیل از آموزگاران یا ستارگان و …
 • حذف برخی پیام ها در گروه تلگرامی «انجمن دانش آموختگان» گاهی اوقات مستبدانه است. در پاسخ به این دغدغه اعضای محترم فعلاً ساختار گروه طبق تجربه یک سال گذشته به صورت وضعیت فعلی تثبیت شده و با دریافت بازخود از همه اعضای محترم بازنگری شده و بهبود می‌یابد.
 • دوش با من گفت پنهان کاردانی تیز هوش  *** کز شما پنهان نشاید کرد سر میفروش
  گفت آسان گیر بر خود کارها کز روی طبع  *** سخت می گیرد جهان بر مردمان سخت کوششهر من ،شهر تو، شهر ما؛ اگر می خواهیم آباد شود ،اگر می خواهیم ساخته شود باید وحدت داشته باشیم . وشهر ما بشود. وحدت عمل و اخلاق . وحدت رویه. در این که هر کسی از ظن خود شد یارمن ؛شکی نیست . در این که هر کس باید مستقل فکر کند شکی نیست . اما برای ساختن شهری خوب ،ایرانی آباد باید در کنار هم باشیم. اگر این فضا شکل گرفته تا در کنار هم باشیم توهین و عصبانیت چرا ؟ یکطرفه به قاضی رفتن چرا؟ پس خواهش می کنم و استدعا دارم یک بار دیگه در کنار هم و با آرامش بحث کنیم . به عقاید یک دیگر احترام بگزاریم . برای سازندگی و سر بلندی شهر کوچکمان از تفرقه و اختلاف بپر هیزیم . و احترام همه ؛چه کوچک و چه بزرگ را رعایت کنیم.
  یاری اندر کس نمبینیم یاران را چه شد .  ***دوستی کی آخر آمد دوستداران را چه شد؟

 

موضوع دوم

 • ما زیاد با قانون کپی‌رایت درگیر نیستیم تو ایران و حتی نمیدونم چه زمینه‌هایی رو شامل میشه. الان انواع کتاب ها، موسیقی ها، تصاویر، نرم افزارها و … در اینترنت فراوانه. آیا ما کپی رایت رو در تمام ابعادش رعایت می کنیم؟ مثلاَ در منتشر کردن یه عکس یا تکثیر یه فیلم به حقوق معنوی صاحب اثر توجه داریم؟ دست کم مالک اثر رو معرفی می کنیم؟ چقدر در بازنشر مطالب در همین شبکه های اجتماعی دقت داریم که اطلاعات غلط یا ناقص منتشر نکنیم
 • یکی از عرصه های رعایت قانون کپی رایت در نوشتن مقالات و پژوهشهای دانشگاهیست.موضوعی که در متن قبل به آن اشاره شد.حفظ امانت یکی از اصول اخلاق حرفه ای ست. الان به طور مثال سایت ایرانداک با دریافت هزینه اصالت مطالب علمی رو استخراج می‌کنه، هرچند ایراداتی داره و کامل نیست.
 • کپی رایت (حق تکثیر) برگرفته از پیمان برن برای حمایت از دارایی علمی، ادبی و هنری است. پیمان برن تاکنون بارها مورد تجدید نظر قرار گرفته و از سال ۱۹۶۷ مدیریت آن بر عهده سازمان جهانی حمایت از حقوق مایملک معنوی (WIPO) قرار گرفته است. پیشرفت فناوری امکان کپی غیر‌مجاز را با کیفیت عالی و در زمان اندک برای افراد خاطی فراهم می‌آورد. قبل از آن رونویسی از کتاب یا خواندن ترانه یک خواننده توسط مردم یا خواننده‌های دیگر مرسوم بود. قانون کپی رایت از زمانی که اثری در شکلی ملموس به وجود بیاید، شامل آن اثر می‌شود. برای مثال، یک ترانه‌سرا، اشعار خود را نوشته، نام خود را امضا کرده و با گذاشتن نشانه Copyright © در کنار آن تاکید می‌کند که نویسنده اشعار است. سپس نوشته‌هایش را در پاکتی گذاشته و به آدرس خودش پست می‌کند و این پاکت را در بسته نگه می‌دارد. در واقع شاهد او تاریخ مهر پست بر پاکت است. حالا او با در دست داشتن این نامه، اثر خود را در دفتر کپی رایت کشورش به ثبت می‌رساند تا از هرگونه سوء استفاده حمایت شود. حتی اگر شخصی قبل از ثبت رسمی اثر از آن استفاده کند، او با در دست داشتن پاکت می‌تواند مالکیت خود را به اثبات برساند. تاریخ انقضای کپی‌رایت، بر اساس پیمان برن، حداقل شامل طول حیات خالق آن و ۵۰ سال پس از مرگ او است. حق تکثیر پس از مرگ صاحب اثر به بازماندگان او منتقل می‌شود. (منبع  www.onlinemanagers.ir).
 • یادمه یک پکیچ دی وی دی نرم افزار داشتم که راحت نصب می کردم رو سیستمم با کرک و کلی حالشو می بردم یه پکیچ با هزاران نرم افزار اما اومدم این سوی مرز دیدم نه بابا از این خبرها نیست الان برای یه انتی ویروس ناقابل باید ۴۰ تا ۱۰۰ دلار هزینه کنم اونم برای یه سال….الان می خوام فتوشاپ بگیرم نزدیک ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار قیمتشه. البته ادم وقتی توی سیستم قانونی حق کپی رایت باشه ملزم می شه احترام بذاره..مثلا خیلی از فیلم هایی که شما تو ایران راحت احتمالا می تونید ببینید تو مثلا یوتیوپ منظورم فیلم های خارجی هستش اینجا باید پول پرداخت کنی برای دیدنش.دانلود کردن فیلم رو که بی خیال..یکی از دوستان رفته بود فیلم دانلود کرده بود براش نامه اخطار اومده که اگه تکرار بشه برخورد قانونی باهاتون می شه. یه نکته جالب هم در مورد کتاب بگم.اینجا کتاب رو نمی تونی دانلود کنی فقط کتاب هایی که قبلا حق اشتراکش رو پرداخت کردی و شامل این موضوع می شه که مولف اجازه بهت داده برای دانلود کردنش…ولی خوب مثلا اینجا کلی کتاب و فیلم رو می تونی به مدت یه ماه از کتابخونه ها بگیری و ببینی به طور رایگان.حدود ۲۵ کتاب و ۱۰ فیلم ماهیانه می تونی از کتابخونه بگیری یا با عضویت تو سایتهایی چون نت فیلیکس فیلم های روز رو با پرداخت ماهیانه ۹ دلار می تونی ببینی البته نه هر فیلم به روزی بلکه فیلمایی که اجازه داده گرفته شده از کارگردانش.
 • در زمینه کپی رایت فیلم ها و  اطلاعات خوبی در گروه ارائه شد. در زمینه کمک به اجرای قانون کپی رایت حداقل کار ما ذکر مراجع اطلاعات ارسالی مان است

 

موضوع سوم:

 

 

 • طرخ این بحث به خاطر مشکل پیش آمده در بیمارستان خمینی شهر در مورد بخیه ناقص یک کودک چهار ساله بوده. در گروه توافق شد که به شایعه‌ها  دامن زده نشود تا حرفهای هر دو طرف شنیده شود و مسئولین به این قضیه رسیدگی کنند.  قطعاً تو جامعه ای که همه مشکلات مالی فراوان دارند و اخلاق کم رنگ شده برای همه اقشار جامعه چنین مشکلاتی پیش میاد. ممکنه اون پزشک به معلم فرزندانش اعتراض داشته باشه که چرا پول رو بر حرفه مقدس آموزش ترجیح داده. بحث های مفصلی که در این زمینه در جامعه و به تبع آن در این گروه صورت گرفت می‌تواند باعث عدم تکرار چنین تخلفی شده و حتی برای یک روز هم شده ما را در همه کارهایمان مسئولیت پذیرتر کند.
 • ما تو شهر خودمون بیمارستانی داریم که دکتر نداره حتی بخیه بزنه چه برسه که بشکافه.یکی از اشنا ها رفته همین بیمارستان خودمون بش گفتن چیزیت نیست ، مشکل معده داری خودش اصرار کرده سونو بنویس ، رفته سونو دیدن یه کیست تو کبدشه ، رفته اصفهان سی تی اسکن ، توده روی کبدش بوده. ما برای یک سونو گرافی ساده باید بریم یه شهر دیگه ، یه داروی ساده واسه یه بچه گاهی تا گوگد و ….. باید بریم. ما توی بیمارستانمون متخصص زنان و زایمان ثابت نداریم ، الان که تو بیمارستان هستند منشی پزشک زنان یه  آقا هست.  کم نبودند کسانی که به خاطر نبود تجربه و امکانات و تخصص جان خود را در بیمارستان از دست دادند.بیمارستان فاطمیه با نشان ۱ رتبه بندی شده است جای آزمون و خطا و کار آموزی پرستاران و دکتر های تازه کار.
 • برای موندگاری پزشک در شهر هم باید انگیزه اقتصادی ایجاد بشه. حتی پزشکان خوب بومی خونسار مثل دکتر وحدتی هم در خونسار نموندند. ما باید از مسولین ودست اندر کاران بخواهیم از امام جمعه، فرماندار، شهردار نماینده مجلس و استاندار. من یادم میاید یک دبیر غیر بومی دیر میامد بازار خوانسار یک پارچه به آقای شاکری فشار می‌آورد و نامه نگاری می‌کردند.
 • ما بیشتر محرومیتمون فکریه تا مادی. تاکی میخایم شهر محروم باقی بمونیم؟ ما در منطقه مجهزترین بیمارستان رو داریم ولی به یک ماکت تبدیل شده، خیرینی که در حال ساخت فرهنگ سرا و …. هستند ولی با سنگ اندازی بعضی مسئولین مواجه شده اند و از کرده خود پشیمون
 • امان از رودربایس همه خرابیها را گردن بعضی مسولین میاندازیم ولی شهامت اینکه نام او را ببریم نداریم هرکس فکر می‌کند درست عمل می‌کند دیگران هستند که قضاوت می‌کنند.
 • اصولا داشتن پزشک خانواده در اکثر کشورها یه مکانیزم خاص می طلبه.شما تا وقتی دکتر خوانواده نداشته باشی هیچ اقدامی نمی تونی بکنی برای مراجعه به متخصص.الان تو ایران هرکسی می تونه مراجعه کنه به متخصص بدون هیستوری داشتن و سابقه درمانی از قبل.اما اینجا اینجوری نیست.مثلا من بخوام برم متخصص گوارش یا متخصص ارتوپد باید دکتر خانواده تایید بکنه و با متخصصی تو این زمینه هماهنگ کنه بعد…ولی خوبی قضیه اینه شما وقتی می ری بیمارستان کافیه بارکد بیمه ات رو وارد کنند تو سیستم تمام اطلاعات و سوابق پزشکیت میاد وسط…
 • اصلی ترین مشکلات سیستم بهداشت درمانی خوانسار طبق تجربه همه ما و اذعان همه دوستان در گروه مشکل نیروی انسانی است و کمبود انواع متخصصان است. از نظر سخت افزاری خوشبختانه با کمک خیرین تجهیز مناسبی انجام شده. برخی پیشنهادات برای بهبود وضعیت به شرح زیر است:
 1. حمایت نرم افزاری خیرین از سیستم بهداشت درمان. به عنوان نمونه پیشنهاد ارزشمند حمید آقای صانعی مبنی بر بورسیه کردن دانش آموزان بومی منطقه که رتبه های برتر کنکور علوم تجربی را کسب کردند، توسط خیرین در قبال تعهد خدمت آنها در خوانسار. همچنین حمایت مالی از متخصصانی که قطعاَ با حضور آنها در خوانسار از درآمدشان کاسته می شود.
 2.  تجلیل شایسته از خیرینی که حمایت های نرم افزاری از سیستم درمانی شهر می کنند. منظورم این است که مثلاًٌ درمانگاه روی سردر درمانگاه شهید بهشتی که توسط حاج آقا جواهری بازسازی شد، اسم ایشان درج شده و این ماندگاری بنا ممکن است انگیزه حمایت غیر فیزیکی و غیر ملموس را از برخی خیرین محترم بگیرد.
 3. دیروز که با یکی از پزشکان با سابقه اورژانس گلپایگان صحبت می کردم که طبیب حاذقی است و با تجریه حدود ۲۵سال می گفت که از حجم کار زیاد بیمارستان گلپایگان خسته شده (متوسط ۱۵۰بیمار در روز) و بیمارستان خوانسار (که حجم کاری یک چهارم گلپایگان را دارد) ترجیح می دهد. شبکه بهداشت خوانسار می‌تواند از این قابلیت استفاده کند و درخواست کند سال‌های آخر پزشکان استخدام وزارت بهداشت که به دنبال محیط آرام هستند و البته نیاز مالی چندانی ندارند در خوانسار سپری شود.
 4. در شهرستان محمود اباد در شمال کشور یک مجتمع تفریحی است که متعلق به یکی از وزارتخانه هاست.در این مجتمع یک درمانگاه مجهز وجود داره.و همیشه از تمام کشور یک هفته پزشک میره اونجا به اینصورت که یک سوییت به اقای دکتر میدند که میتونه خانوادشو ببره .خودشونم هشت ساعت شیفت می‌دند در روز و مابقی ساعت در کنار خانوادست.خانواده هم کامل از تمام امکانات پلاژ. استخر. رستوران.سالن سینما و…استفاده می‌کنند.
 5. لزوم ارتقاء کیفیت خدمات درمانی اورژانس وجود داره. برخی همشهریان تجربیات بسیار بدی از این موضوع داشتند. حضور پزشکان باسابقه و با تجربه در اورژانس بسیار مهم و ضروریه. در واقع برای بیماران با وضعیت تریاژ قرمز یا آبی بیشترین کمکی که می توان کرد در دقایق و ساعات اولیه بروز ترما است.
 6. یه نکته دیگه هم خرید و راه اندازی دستگاه سی تی اسکن در بیمارستانه که شنیدم خیر هم برای خریدش هست ولی با توجه به تعداد کم مراجعان راه اندازی دستگاه نسبت به هزینه های نگهداری و تعویض هر شش ماه یکبار لامپ اون توجیه اقتصادی نداره و برای نگهداری دستگاه هم نیاز به خیر است. طبق آماری که یکی از تکنیسین های بیهوشی بیمارستان می گفت، حدود ۴۰درصد از فوت شده های شهر مشکلات مغزی دارند و نیاز به سی تی اسکن دارند که به دارون یا گلپایگان اعزام می شند.
 7. به نظرم اگه یه سیستم مدیریت درست تو بخش بهداشت خوانسار ایجاد بشه و نهادهای دیگه سنگی جلوش نندازند می تونه بیمارستان خوانسار رو به یک بخش قدرتمند حتی تو منطقه تبدیل کنه.
 8. به نظر بنده اولین کاری که میشه کرد تبلیغات گسترده و وسیع برای شهر زیبای خودمون در رسانه های مختلفی که بازتابهای گسترده ای دارند که این کار بودجه ای رو میطلبه که باید با افراد خیر شهر جلسه گذاشت و اون عزیزان رو مجاب کرد که این تبلیغات از کارهای زیربنایی برای این شهر محسوب میشه.
2+

1 دیدگاه برای “گزیده گفتگوها (هفته سوم آذر۹۴): ارتقاء گروه-کپی رایت-مشکلات درمانی شهر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *