AdabEstefadeMajazi

بایگانی مطالب کانال تلگرام: آداب استفاده از فضای مجازی

یکی از بخش‌های کانال «انجمن دانش آموختگان خوانسار» با هشتگ #آداب_استفاده_از فضای_مجازی از روز جمعه ۹۴/۱۱/۰۹ تا نیمه فروردین ماه۱۳۹۵ منتشر می‌شد. با سپاس از خانم منصوری بابت گردآوری و انتشار این مطالب مجموعه آداب استفاده از فضای مجازی برای بایگانی و امکان استفاده آسان‌تر در وبسایت نیز منتشر می‌شود.

AdabEstefadeMajazi

🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻
همه گروه‌ها را جوك‌دانی نكنید.
یك لطیفه بامزه می‌تواند لبخند را به لب خیلی از افراد بیاورد، اما این اصل نباید بهانه‌ای برای به اشتراك گذاشتن لطیفه در همه گروه‌هایی كه عضوشان هستید شود. اگر در گروهی علمی كه بچه‌های قدیمی دانشكده‌تان شما را در آن عضو كرده‌اند حضور دارید، بهتر است به انتشار همان محتوای رسمی كفایت كنید و جوك‌های‌تان را به گروه‌های صمیمی‌تر یا خانوادگی ببرید. خنده خوب است؛ اما اگر بی‌جا باشد می‌تواند برخورنده و آزار‌دهنده به‌نظر برسد.

🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻
قربان دست و پای بلوری‌اش نروید
فرزند شما از نظر خودتان نازنین و دوست‌داشتنی است، قطعا افراد دیگر هم چنین نظری در مورد نورچشم شما دارند اما ممكن است شیرین‌كاری‌های او برای همه افراد بامزه و جالب به نظر نرسد؛ پس چه دلیلی دارد در گروه همكاران‌تان مدام عكس آخرین هنر او را به اشتراك بگذارید یا اینكه در یك گروه دانشگاهی، سلفی‌هایی كه با كودك‌تان گرفته‌اید را به اشتراك بگذارید؟

🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻
خشم‌تان را قورت دهید. اینكه شما و یكی دیگر از اعضای گروه در موردی اختلاف‌نظر داشته باشید عجیب نیست و اینكه شما در مورد این اختلاف‌نظر با او صحبت كنید هم دور از ذهن نیست، اما اجازه ندهید واكنش‌های حساب‌نشده و ناگهانی شما فضای گروه را تنش‌آلود كرده و دیگران را از عضو شدن در چنین گروهی پشیمان كند.

🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻
بعضی اعضا نیز نقش دیوار همسایه را بازی میکنند و بهتر است هر از گاهی حضور خود را در گروه نشان داده اگر تنها استفاده کننده مطالب هستند نسبت به مطالب اعضاء فعال علامت یا نظری ابراز دارند

🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻
در گروه‌هایی که عضو هستید، تلاش کنید، احترام و ادب اجتماعی حاکم باشد.
دوستان خود را ترغیب کنید تا از این وسیله ارتباطی خوب، بسیارکارا و مؤثر، به شکل مناسب استفاده کنند.
اگر مطلبی را نامناسب یافتید، آن را به شکل مستقیم و صریح، به فرستنده پیام اعلام کنید، شاید قصد ارسال‌کننده چیز دیگری بوده باشد و خود نداند.
آداب معاشرت فضای مجازی
«نتیکت» یا «آداب معاشرت شبکه‌ای»، مجموعه باید‌ها و نباید‌هایی است که در شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات آن‌لاین وجود دارد.
قانون طلاییِ آداب معاشرت اینترنتی هم مثل زندگی اجتماعی‌ست. یعنی آن‌که باید مراقب گفتار خود باشیم تا کسی را آزار ندهیم.
وقتی روبروی مانتیور نشسته ایم و انگشتان‌مان بر روی کیبورد است، خیلی طبیعی‌ست که داشتنِ هوای آن‌هایی را که آن طرف هستند و آن‌ها را نمی بینیم کمی سخت‌تر می‌شود.
اگر این مساله دغدغه شما بوده که چه کنیم که این آزردگی که در لحظه اول خود را نشان نمی‌دهد کمتر رخ بدهد و این عمل ناشایست از طرف ما صورت نگیرد، درست کلیک کرده‌اید. این مطلب درباره قواعدی‌ست که همین هدف را دنبال می‌کند.
تا به حال شده که از فردی که می‌شناخته‌اید، رفتاری در فضای مجازی دیدید که شما را شوکه کرده و آزرده؟
این یک مساله‌ی مهم در زندگی آن‌لاین است که چطور می‌توانیم آزردگی را در فضای مجازی به حداقل ممکن برسانیم.
برخی قوانین مهم در این رابطه را که می‌تواند یاری دهنده ما باشد تا شخصیت خود را در فضای مجازی بیشتر حفظ کنیم در پی‌آید، این‌ها سوزن هایی‌ست که بهتر است به خودمان بزنیم تا کسی با جوالدوز روبرو نشود!
نخست- نخستین قانون، همان‌قدر که مورد تازه ای نیست، مهم است؛ احترام به دیگران و دغدغه‌هایشان.
این احترام معادل ساکت بودن شما نیست. بلکه به این معناست که می‌بایست به شخصیت آن‌لاین هر کاربری احترام گذاشت. هر کس به واسطه‌ی کاربر بودنش، شایسته احترامی‌ست. پس در سخن گفتن با او و برخوردهایی که در پست الکترونیک، شبکه‌های اجتماعی، سرویس‌های پیام رسانی و امثال آن داریم بهتر است حواس‌مان به «حق آزادی عمل، حق رفتار آزادانه در چارچوب حقوق دیگران و گفتار» او باشد.
دوم- تا جایی که می‌توانید و خطری شما را تهدید نمی‌کند. از نام حقیقی خود استفاده کنید. با این‌کار، مسوولیت حرف‌هایی که می‌زنید را بر عهده بگیرید. این موجب می‌شود کسی به هویت شما شک نکند و احترام شما هم بیشتر حفظ شود.
سوم- شهروند پاسخ‌گوی دنیای دیجیتال باشیم. چه فرقی می‌کند این را چطور تعبیر کنیم ؟ این‌که حتما پاسخ هر ایمیلی را هرچند کوتاه، لازم است بنویسیم یا برای مثال، این‌که نسبت به رفتار و عمل خود در شبکه‌های اجتماعی پاسخگو باشیم. هر دوی این‌ها لازم است و به بالا رفتن اعتبار ما در فضای مجازی کمک می‌کند.
چهارم- اگر می‌خواهیم یک کاربر معتبر باشیم و البته خودمان هم مرعوب اعتبار سایت‌ها و فضاهای مختلف آن‌لاین نشویم، لازم است در هر محیطی که وارد می‌شویم، نخست «قوانین» آن را بخوانیم. این قوانین که ویژه آن محیط خاص است،‌ به طور معمول با عنوان «Policy» مشخص شده اند. هر گاه ایمیلی باز می‌کنیم، از سرویس تازه‌ای استفاده می‌کنیم یا عضو شبکه‌ای اجتماعی می‌شویم، فرض بر این است که ما این قوانین را پذیرفته‌ایم. آگاهی نداشتن ما از سازو کارها و هنجار ها و آداب این سایت‌ها می تواند برای خودمان بسیار گران تمام شود. اگر ناخوانده امضا شوند، حکم چک‌های سفید-امضایی را دارند که هر لحظه می‌توانند ما را به خاک سیاه بنشانند. خاکی سیاهی شاید به قیمت از دست دادن آدرس اینترنتی‌ که سال‌ها از آن استفاده می‌کنیم یا زیر سوال رفتن هویت آن‌لاین ما در شبکه‌هایی مانند فیس بوک.
پنجم- شوخی خوب است، اما گاهی شوخی‌ها به طعنه می‌ماند. از این نوع شوخی‌ها حذر کنیم. ممکن است وقتی با یک نفر شوخی می‌کنید، مشکلی به وجود نیاید اما گاهی که در فیس بوک،‌ مشغول شوخی کردن با دیگران هستیم، این از سوی خواننده‌های آن صفحه، می‌تواند به عنوان طعنه تلقی شده و او را آزار دهد. بهتر است از شوخی‌هایی که حالت متلک می‌گیرند، تا حد امکان پرهیز کرد.
ششم- راز مگو، گفتن ندارد. خیلی از ما در فضای مجازی از راز و رمز همدیگر خبر داریم.
اما دلیل نمی‌شود تا آن‌ها را در محیطی که دیگران وجود دارد افشا کنیم. از این گذشته باید از اشاره به آن‌ها طوری که تنها خود فرد آن را بفهمد هم خودداری کنیم. رازدار باشیم. چرا که ممکن است هرگونه اشاره‌ای برای طرف مقابل تبعاتی داشته باشد که ما از آن بی‌خبر باشیم.
هفتم- در شبکه‌های اجتماعی، هر کامنت جایی و هر لایک، زمانی دارد. افرادی که به صفحه‌ای می‌آیند تا چیزی بخوانند، توقع ندارند کامنت شما درباره مورد دیگری باشد. دقت کنید که درست همان چیزی که سوال شده را جواب می‌دهید یا پرسش خود را جایی مطرح می‌کنید که مخصوص همان بحث‌ است. لایک‌های خود را هم نخوانده پای چیزی نگذارید. مطالب را به دقت بخوانید. اگر فردی درباره دوستی پیام اندوهناکی گذاشته و عکس او را هم گذاشته، شاید او در کما باشد و این به صراحت نوشته نشده باشد، دلیلی ندارد پای این عکس درباره تکنیک عکاسی صحبت شود و نیازی نیست درباره کچلی سرِ فردی که نمی‌شناسیم نظر بدهیم.
هشتم- اختیار صفحات شخصی شما با خودتان است. می‌توانید هرچقدر می‌خواهید در آن محتوای تجاری بگذارید. اما از صفحات دیگران به عنوان فرصتی برای کسب درآمد استفاده نکنید. این روزها خیلی پیش می‌آید که ‌موسسات و کمپانی‌های کوچک یا خسیس، زمانی که می‌‌خواهند بر روی شبکه‌های اجتماعی تبلیغات کنند آن‌ها را به افرادی می‌سپارند که در کامنت‌های دیگران پیام تبلیغاتی مشخصی را منتشر کنند. چنین نقشی را هیچ‌وقت بر عهده نگیرید. چنین کاری نه به نفع شماست و نه به نفع شرکت تبلیغ کننده. فکر نمی‌کنم هیچ کس راضی به دیدن پیام‌های ناخواسته‌ی شما باشد و یا از دیدن آن‌ها حس خوبی به او دست بدهد. ضد تبلیغ، گاهی به همین سادگی اتفاق می‌افتد و اعتبار تبلیغ کننده را هم زیر سوال می‌برد.
نهم- امکانات و سرعتِ اینترنت را فراموش نکنید. اگر خارج از ایران هستید و طرف مقابل شما کاربری داخل ایران است، طبیعی‌ست که نتوان از او انتظار داشت پاسخ پیام‌های فیس بوک خود را به سرعت پاسخ بگوید، این حق را برای او به رسمیت بشناسیم که دسترسی غیرقابل پیش‌بینی ای به اینترنت دارد. اگر کمی پاسخ دادنش دیر شد، به حساب پاسخگو نبودن یا بی توجهی‌اش نگذاریم.
دهم- کوتاه، زیباست. در اینترنت همه عجله دارند، اگر توییتر موفق است به خاطر ۱۴۰ کاراکتری بودن پیام‌هایی ست که از طریق آن منتشر می‌شود. دیگر دوران طولانی نویسی مطبوعات چاپی و طومار نویسی که هیچ، حالا دیگر کمتر کسی حال و حوصله خواندن وبلاگ‌هایی با نوشته‌هایی حدود ۶۰۰-۷۰۰ کلمه را هم دارد. تا می‌توانید کوتاه و مختصر بنویسید. تا خوانده شوید و واکنش‌های خوبی بگیرید.
یازدهم- این روزها دیگر بیشتر اقوام و آشنایان ما در شبکه‌های اجتماعی عضوند. روزی نیست که پیر یا نوجوانی پا به شبکه‌های اجتماعی نگذارد. افراد از سنین مختلف هر روز بر شمار کاربران می‌افزایند.
توقع بی‌جایی‌ست اگر بخواهیم همه از این قواعد و آداب معاشرت با خبر باشند. اگر زمانی این والدین ما بودند که به ما آداب معاشرت فضای اجتماعی اطراف‌مان را آموختند، حالا نوبت ما است که به سنین بالاتر این آداب را بیاموزیم. یادمان نرود که در اثر اشتباهات ما، آن‌ها راهی جز «بخشش» پیش روی خودشان نگذاشتند. اگر از افراد دیگر، مواردی دیدیم که آزارنده بود، کافی‌ست در پیامی خصوصی این را به آن‌ها یادآور شویم.
و اما:
موارد بالا را رعایت کرده‌اید؟ همیشه بهتر است که پیش از زدن روی دکمه‌ی «ارسال» یک بار دیگر همه جملات‌مان را بخوانیم، شاید چیزی از قلم افتاده باشد.

🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻
آداب محیطهای مجازی_ گوگل پلاس
********
اگر چه تکرار مکررّات است اما یاد آوری بد نیست.شایسته است در کاربری محیطهای مجازی چند مورد را لحاظ کنیم :
۱- سن وسال وعلایق کسی راکه متقا ضی دوستیِ اوهستیم ، در نظر بگیریم
۲- اگر کسی دوستی مان راپذیرفت ، فوری با او پسر خاله یا دختر خاله نشویم .
۳- پرس وجو از مسایل خصوصی دوستانی که در دنیای مجازی یافته ایم در شان یک کاربر محترم نیست.
۴- از بالا به دوستان نگاه نکنیم. تکبّر صدها نوع دارد و همه انواع اش نفرت انگیز است.ضمن این که در فضای مجازی متکبّر ها زود شناخته می شوند.
۵- یادمان باشد که دیگران “روبات لایک زنی ” نیستند. مثل ماهستند. انسانند.
۶- القاب ندهیم. عناوین خانم – بانو- آقا وجناب هم بیانگر احترام ما نسبت به دوستان است .
۷- لقب استاد مخصوص کسانی ست که استاد دانشگاهند یا از لحاظ علمی وهنری واقعا مقام والا دارند
۸- حتی در مطالب طنز ومزاح ، عفت کلام را در نظر بگیریم.
۹- می توانیم بسیاری از نظر ها ونقد هارا از طریق بخش “پیام خصوصی و بصورت پست خصوصی” به دوستانمان منتقل کنیم
۱۰- یادمان باشد که آنچه در پستهای دوستانمان می نگاریم ، در همه جای دنیا قابل خواندن است
۱۱- از دیگران نخواهیم که با لحن و ادبیات ما سخن بگویند ما دوستان یکدیگریم نه کپی برابر اصل هم!
۱۲- در زندگی خصوصی مردم سرک نکشیم و از آنها نخواهیم تمام ویژگیهای خود را در لحظه نخست آشنایی رو کنند.
۱۳- خانمی که درخواست دوستی ما را می پذیرد بلافاصله عزیزدل، عسسسل ، جو جو ، دوست دختر ،نفسسس و معششششوق ما نیست.
۱۴- انتقاد را به انتقام آلوده نکنیم.
و در آخر….
۱۵- بسیاری از خانم ها از فضای مزاحم و آزار دهنده مردانه کوچه و خیابان به فضای مجازی
پناه می آورند.لطفا این فضا را نیز برایشان تلخ و نا امن نکنیم.
با یک نگاه، عاشق صد ساله می شود !
از گرده ره رسیده، پسر خاله می شود !
(با کمی تحریف از دکتر بهادر باقری…)

🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻
راز مگو، گفتن ندارد. خیلی از ما در فضای مجازی از راز و رمز همدیگر خبر داریم.
اما دلیل نمی‌شود تا آن‌ها را در محیطی که دیگران وجود دارد افشا کنیم. از این گذشته باید از اشاره به آن‌ها طوری که تنها خود فرد آن را بفهمد هم خودداری کنیم. رازدار باشیم. چرا که ممکن است هرگونه اشاره‌ای برای طرف مقابل تبعاتی داشته باشد که ما از آن بی‌خبر باشیم.

🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻
در فضای مجازی، همیشه محتاط باشید. اطلاعات بسیار خصوصی‌تان همچون مدارك خاص یا عكس‌های خانوادگی را در رایانه نگه ندارید و آنها را در لوح فشرده (سی‌دی) یا هارد اکسترنال ذخیره كنید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
احترام به دیگران و دغدغه‌هایشان،همان‌قدر که مورد تازه‌ای نیست، مهم است؛

این احترام معادل ساکت بودن شما نیست. بلکه به این معناست که می‌بایست به شخصیت آن‌لاین هر کاربری احترام گذاشت. هر کس به واسطه کاربر بودنش، شایسته احترام است. پس در سخن گفتن با او و برخوردهایی که در پست الکترونیک، شبکه‌های اجتماعی، سرویس‌های پیام رسانی و امثال آن داریم بهتر است حواسمان به «حق آزادی عمل، حق رفتار آزادانه در چارچوب حقوق دیگران و گفتار» او باشد. هر چیزی را به سرعت به اشتراک نگذارید. نخست آن را با دقت بخوانید و کمی در آن تأمل کنید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
هر چیزی را هر جایی کپی نکنید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
لطفا از شدت آزادی بیانی که در گروه‌های مجازی وجود دارد، ذوق‌زده نشوید! شاید مسیر را گم کرده باشید و به بیراهه بروید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
اول از همه، اهداف گروه‌تان را مشخص کنید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
هر کسی را به هر گروهی اضافه نکنید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
حجم خبرهایي را که به اشتراک می‌گذارید خودآگاهانه و با وسواس کنترل کنید!

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
واکنش سریع نشان ندهید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
همیشه حواس‌تان باشد که چه پست می‌کنید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
مطالب متناسب با مخاطب پست کنید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
گاهي وقتها مي توانيد با كم يا زياد كردن کلمات یا جملات، پيام قبلي را اصلاح و يا تكميل کنید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
هوشيارانه عمل كنيد چون شاید در آينده، از تاثیر منفی این پيام ها، در وضعیتی عليه خود یا خانواده تان استفاده شود

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
در به اشتراک گذاشتن فایلها و عکسها، کمی دوراندیش باشید! شاید قربانی بعدی شما باشید

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
در هر وضعیتی که قراردارید، ترویج دهنده افکاری سازنده و سالم باشید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
اگر شما را در گروهي عضو كردند و شما هيچ كس را نمي شناسيد و يا از هدف گروه بي اطلاعيد، به سرعت آن خارج شويد.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
پيامي كه قبول نداريد به ديگران ارسال نكنيد!

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
توجه كنيد كه امروزه يكي از راههاي شناخت شخصيت شما همينشبكه هاي اجتماعي است.

🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻
همیشه دوستان را حاضر و ناظر بر اعمال خود بدانید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
خرافه پرستی و شایعه را ترویج نکنید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
آداب معاشرت در فضای مجازی
برای اینکه در فضای مجازی سبب آزار و دلخوری دیگران نشوید، آداب معاشرت را رعایت کنید.
به گزارش «وبلاگ‌نیوز» و به نقل از مجله زندگی ایده آل، در نگاه اول این‌طور به نظر نمی‌آمد اما این روزها استفاده از دنیای مجازی کامپیوتری و موبایلی آنچنان فراگیر و جدی شده است که شبکه‌ها و گروه‌های اجتماعی مجازی، شبیه سرزمین‌های تازه کشف‌شده‌ای هستند که انگار به‌طور عاجل، به وضع قوانینی برای همزیستی مسالمت‌آمیز بین ساکنان‌شان نیاز دارند.
این‌بار اپلیکیشن موفق و قوی تلگرام و گروه‌های فعال بی‌شمار موجود در آن، بهانه خوبی است تا قوانین و آداب معاشرت در گروه‌های شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص تلگرام را با هم مرور کنیم؛ قوانین نانوشته‌ای که اگر رعایت شوند، قطعا به بازدهی درست گروه‌ها و سلامت روابط بین فردی در آنها کمک بزرگی خواهند کرد.
نِتیکت داشته باشیم
«نتیکت» (netiquette) از ترکیب دو واژه شبکه (network) و آداب معاشرت (etiquette) تشکیل شده و به‌طورکلی شامل بکن و نکن‌های شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات مجازی است و هر شاخه‌ای از فعالیت‌های بی‌شمار مجازی قصه و قانون خودشان را دارند. ما این بار سعی می‌کنیم با تمرکز بر گروه‌های تلگرام، نتیکت تلگرامی یا آداب معاشرت در تلگرام را به‌طور خلاصه بیان کنیم.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
بی‌قانون خوش‌تریم !
شاید عده‌ای بگویند تمام جذابیت دنیای مجازی به احساس آزادی زیاد و بی‌چارچوب بودن آن است با این حساب چه دلیلی دارد با تولید قوانین دست‌وپاگیر، لذت رهایی و گمنامی در فضای مجازی را از خودمان بگیریم ؟
جواب این سوال ساده است چون تجربه نشان داده بی‌قانونی حتی در گروه‌های وایبر یا تلگرام که قصه‌شان خیلی وقت‌ها رفاقتی و سرگرمی است باعث دلخوری‌ها، گوشه‌گیری اعضا و مشکلات ارتباطی واقعی می‌شود؛ ضمن اینکه هنجارشکنی‌ها یا بی‌توجهی به آداب حضور در این گروه‌ها، آنها و اهداف‌‌شان را به‌طور کامل فلج کرده و با تلف کردن وقت عده زیادی، کارکرد مفیدشان را می‌گیرد. با این مقدمه دیگر شکی نیست که رعایت قوانینی خودساخته می‌تواند کاملا مفید و بجا باشد.
📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
قوانین گل درشت
برای شروع خوب است به یک قانون گل درشت در همه شبکه‌ها و گروه‌های مجازی اشاره کنیم که تا حدود زیادی از مشکلات بعدی در شبکه‌های اجتماعی جلوگیری می‌کند و آن هم اینکه بعد از نصب هر اپلیکیشن تازه‌ای ابتدا باید «راهنمای استفاده» از آن را به‌طور کامل و دقیق خوانده و بی‌گدار به هیچ شبکه‌ای نزنید.
📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
بعد از این مرحله مهم‌ترین قاعده بازی در گروه‌های مجازی این است که در تمامی شرایط به یکدیگر احترام بگذاریم؛ هرچند این جمله از فرط تکرار شعاری به نظر می‌رسد اما تبعیت از آن کلید گشایش قفل‌های ارتباطی زیادی است. وقتی در گروهی هستید باید بدانید افراد زیادی به‌جز شما در آن فضا حضور دارند و به‌طور طبیعی ممکن است نظرات یا حتی دغدغه‌‌شان هیچ شباهتی به آنچه شما درست می‌دانید، نداشته باشد با این همه «باید» در یک گروه مجازی به همگی افراد و شخصیت انسانی‌‌شان احترام بگذارید.
📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
خیر مقدم با سایر مخلفات
گروه تشکیل داده‌اید؟ مبارک است اما این دلیل نمی‌شود که بدون هیچ هماهنگی ای همه دفتر تلفن همراه‌تان را به گروه اضافه کنید، نتیکت تلگرامی می‌گوید: «بدون اطلاع و دقت به علایق و تمایلات افراد آنها را به گروه‌ها اضافه نکنید به‌علاوه انتخاب اسم متناسب با هدف گروه‌تان و طراحی قوانینی که باعث بازدهی بهتر گروه شود هم در جذب افراد و روشن بودن تکلیف‌شان با گروه شما مهم است. »
📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
تازه‌واردهای گروه بخوانند
درصورتی‌که در گروهی تازه‌وارد هستید قبل از هر حرکت و کلیکی، قوانین و هدف گروه را از مدیرگروه یا اعضای قدیمی پرسیده و همیشه هم به قوانین و اهداف تمامی گروه‌ها احترام بگذارید. خوب است تا وقتی نوع مراودات و پست‌ها در گروه تازه برای‌تان روشن نیست، سکوت کنید تا فضای کلی گروه دست‌تان بیاید و ضمنا درصورتی‌که گروه را با علایق و سلایق خودتان هماهنگ نمی‌بینید، آن را ترک کنید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
هدف را گم نکنید
قبل از اینکه در گروه‌ها عضو شوید درباره هدف و موضوع گروه فکر کنید. اگر شما درباره الکترونیک اطلاعات یا علاقه‌مندی ندارید، پیوستن به گروه تخصصی مهندسین خبره الکترونیک به شما حال و هوای آلیس در سرزمین عجایب خواهد داد اما از این هم گذشته اگر تصمیم گرفتید در گروهی فعال باشید حتما موضوع آن را در نظر داشته باشید به‌طور مثال

🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻
در یک گروه آشپزی، پست سنگین فلسفی نگذارید.
آب رفته به جوی باز نمی‌گردد؛ حتی در تلگرام!
متاسفانه تلگرام دکمه بازگشت ندارد و به محض اینکه عکس، جمله یا مطلبی را روی شبکه بفرستید، دیگر هیچ اختیاری روی آن ندارید؛ بنابراین قبل از وارد کردن مطالب، عکس‌های خود و حتی جوک‌های بامزه حتما تمام حواس‌تان را جمع کنید و جوانب را به‌طورکامل بسنجید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
سفره دل را روی شبکه باز نکنید
هرچند در نظراول فضای گروه‌ها امن به‌نظر می‌رسند اما هیچ وقت رازهای‌تان را حتی در صمیمی‌ترین گروه‌ها به اشتراک نگذارید چون در فضای اینترنت همیشه امکان لو رفتن اطلاعات وجود دارد ضمن اینکه صمیمی‌ترین دوستان هم می‌توانند روزی دیگر دوست و حتی خیرخواه شما نباشند. امکان دیگر که گاهی خطرناک می‌شود این است که حرف‌هایی را که در چت خصوصی درباره افراد زده‌اید می توان عینا برای نفر سوم فرستاد؛ یعنی هر حرفی در تلگرام سند می‌شود و می‌تواند برای‌تان دردسر درست کند.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
جوک‌های گریه‌دار نفرستید
در فضای گروه‌های تلگرام بازار جوک و لطیفه همیشه داغ است اما در مورد این پست‌ها هم چند نکته وجود دارد و آن هم اینکه وقتی در گروهی جوک می‌فرستید دقت کنید که موضوع توهین‌آمیز یا برخورنده‌ای برای اعضای گروه در آن لطیفه وجود نداشته باشد.‌‌
شان و شخصیت اعضای گروه را حتما در نظر بگیرید چون هر جوکی را برای هر گروهی نمی‌شود تعریف کرد. آداب معاشرت حکم می‌کند جوک‌های جنسیتی و قومیتی را فراموش کنید ضمن اینکه جوک‌های جنسیتی که از شیر بودن پسران و پنیر بودن دختران حکایت می‌کنند (!) هم دیگر عمرشان تمام است و با اشتراک‌گذاری‌شان فقط نظر دیگران را نسبت به خودتان بر می‌گردانید. راستی هر گروهی جای لطیفه گفتن نیست ؛ حتما به نوع گروهی که در آن فعالیت می‌کنید، دقت کنید.
📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
برای ویدئو‌ها توضیح بنویسید
اگر ویدئو یا فایل بزرگی را در گروه تلگرام به اشتراک می‌گذارید، حتما درباره محتوای آن شرح مختصری بنویسید تا اعضای گروه در مورد دانلود کردن یا نکردن آن تصمیم بگیرند.
📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
پول درنیاورید!
این روزها صفحات و گروه‌هایی با اهداف مالی و تجاری در تلگرام فعالیت می‌کنند که مانعی هم برای‌شان نیست اما هیچ‌وقت از گروه دیگران برای درآمدزایی یا تبلیغ کالای خودتان، آن هم بدون اجازه استفاده نکنید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
چت خصوصی عمومی نیست!
خیلی از افراد در فضای خصوصی چت تلگرام برای هم مسائل خصوصی زندگی شخصی یا کاری‌شان را می‌گویند نکته «بسیار مهم» این است که وقتی در گروه‌ها حضور دارید ، نباید هیچ اشاره‌ای در مورد محتوای چت‌های خصوصی و شخصی‌تان با اعضا داشته باشید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
وسط بحث، پست بی‌ربط ممنوع
وقتی در گروهی بحثی در جریان است، پست یا عکس نامربوط به بحث را برای گروه نفرستید چون زنجیره منطقی بحث پاره می‌شود؛ بنابراین یا در بحث‌ها شرکت کنید یا اینکه تا انتهای بحث صبر کرده و بعد برای فرستادن پست های‌تان اقدام کنید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
چاق سلامتی ممنوع
گروه‌ها برای چت دو نفره تعریف نشده‌اند پس تا جای ممکن حال و احوال و تعارفات را به اتاق‌های خصوصی چت ببرید.
📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
پست گذاشتن آداب دارد
پست‌های تلگرامی از آنجایی که قرار است با گوشی خوانده شوند باید تا جای ممکن کوتاه باشند؛ بنابراین از شرح و بسط مطالب یا اشتراک گذاشتن مطالب خیلی بلند خودداری کنید؛ ضمن اینکه هرچند فضای اینترنت دریای بی انتهای متن و عکس است اما باید پست‌های شما در راستای اهداف گروه باشد و هر مطلبی هم ارزش اشتراک‌گذاری ندارد.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
اگر خبری به نظرتان خیلی جالب، باورنکردنی یا حتی کمی عجیب آمد قبل از آنکه ذوق‌زده آن را به سمع و نظر هم‌گروهی‌های‌تان برسانید حتما از معتبر بودن منبع آن خبر مطمئن شوید چون بسیاری از این دست اخبار شایعه و جعلی هستند.
گاهی هم وقت خواب است !
📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
خوب است در استفاده از گروه‌های تلگرام یا وایبر یک نکته را دائم به خودتان یادآوری کنید و آن هم اینکه گروه‌ها با وجود تمام جذابیت‌ها و اطلاع‌رسانی‌شان مثل یک مکنده قوی ، وقت و توان فکری شما را می‌بلعند. همیشه برای سرزدن به گروه‌ها یک محدوده زمانی را تعیین کنید؛ به‌طور مثال روزانه دو ساعت و به این محدوده پایبند باشید. ضمن اینکه خوب است حواس‌مان به ساعاتی که در آنها برای گروه‌های‌مان مطلب می‌فرستیم باشد؛ چون احتمال دارد اعضا در نیمه‌های شب با آمدن پیام‌های بی‌موقع از خواب بیدار شوند.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
بیش‌فعالان لطفا استوپ!
بعضی افراد به دلیل علاقه به گروه‌های اجتماعی یا دسترسی به منابع متنوعی از اطلاعات، به صورت رگباری در گروه‌ها پست‌های مربوط و نامربوط می‌گذارند یا گروه‌های خودشان را در بازه زمانی کوتاهی، انگار با اطلاعات بمباران می‌کنند. همیشه خاطرتان باشد که افراد، تنها در گروه شما عضو نیستند و برای اینکه بتوانند از اطلاعات گروه استفاده کنند لازم است تناسبی بین زمان و میزان اطلاعات رسیده برقرار شود به همین دلیل تا جای ممکن در گروه‌ها کم‌گو و گزیده‌گو باشید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
بحث است نه دعوای خانوادگی
گروه‌ها به‌طور بالقوه مکانی برای رد و بدل کردن نظرات و عقاید بین افراد هستند و به همین دلیل هم همیشه موضوعاتی هست که در حواشی‌شان بحث‌ها شکل می‌گیرند. تا اینجای کار ایرادی نیست اما از اینجا به بعدش خیلی مهم است که بحث کردن- آن هم به‌طور منطقی و به دور از احساسات و افراط- را بلد باشیم. در بحث‌های گروهی جانب حقیقت را بگیرید و به‌صرف اینکه دوست و دخترخاله‌تان مدافع عقیده‌ای است برای درستی آن عقیده پافشاری نکنید.

📧🌎 #آداب_استفاده_از_فضای_مجازی💻🕸
هدف از بحث‌ها ، تغییر اجباری دیدگاه‌ها نیست بلکه هدف هر مباحثه‌ای باید آشنا شدن با نظرات منطقی دیگران و دریافت زاویه دید تازه‌ای نسبت به مسائل مورد گفت‌وگو باشد؛ پس در مسیر بحث، گفت‌وگو را به تنش و توهین نکشید و ضمن بحث به هیچ‌وجه به جای نقد نظرات افراد به «نقد شخصیت» آنها نپردازید.

1+

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *