Gharzolhasane

روز به یاد ماندنی: خیریه چندساعته انجمن

   روز ۱۹ام بهمن را در تقویم انجمن دانش‌آموخته‌های دبیرستان دکتر علی شریعتی خوانسار (دریانی) به صورت ویژه‌ای باید ثبت کرد. جلوه دیگری از قدرت شبکه‌های اجتماعی برای زنده نگاه داشتن مقام انسانیت؛ برای اینکه از خاطرمان نرود که «بنی آدم اعضای یک پیکرند» و هزاران از برای دیگر.

   پیرو فراخوان آقای مهندس میرمحمدی با مضمون زیر، طی چند ساعت گره‌ای هرچند کوچک از گره‌‌های بزرگ همشهریانمان گشوده شد:

«دوستان مطلبی را امروز شاهد بودم که بسیار متاثر شدم . یکی از همشهریهای عزیزمون در یک بانک بابت وام دو میلیون و دویست تومانی که گرفته بود و خرج کرده بود و نمیتونست برگردونه تحت فشار بانک بود که به مرحله جلب ایشون و توقیف اموال رسیده بود و از بانک عاجزانه تقاضای کمک میکرد که بانک نتونست کاری بکنه و … برای اینکه کار خامی نکرده باشم رفتم در محل تحقیق کردم. کار میکرده قبلا ولی دچار ناراحتی قلبی شدید شده و همسرش هم که کارگری در منزل میکرده دیگه توان نداره و با یارانه ۳ نفر دارند زندگی در یک تقریبا مخروبه میکنند و بچه دبستانی اش هم متاسفانه دچار بیماری سختی شده که هزینه این وام رو به گردنشون گذاشته و … خلاصه هرجور حساب کنید درب داغون. من مقداری در توانم بود کمک کردم. از دوستان میخام برای جلوگیری از بی سرپرست شدن این خانواده اگه دوست دارن کمک کنند تا وام این بنده خدارو تسویه کنیم حداقل خانوادش بی سرپرست نشن. نمیدونم گفتنش کار درستی بود یا نه ولی هرچی تلاش کردم بخوابم فکر این بنده خدا نذاشت. شماره کارتم رو میذارم هر کس خواست کمک کنه تا فردا ظهر که بتونیم گره کوچکی از یک همشهری گرفتارمون حل کنیم . گرچه از این دردها زیاده ولی یک قدمم یک قدمه . فقط جهت توضیح بگم دویست نفریم نفری ۱۰ تومن ناقابل مشکل این بنده خدارو حل میکنه . اجباریم نیست دلبخواهیه . هر کس خواست میتونه اسمش رو تو خصوصی به من بگه تا به طرف بگم اگرم نخواست میتونه نگه. ۶۰۳۷۶۹۴۰۲۸۵۵۱۹۵۴ بانک صادرات ،ففط تا فردا ظهر لطفا چون فردا جلبش اجرا میشه».

   در پی این فراخوان ۱۵ نفر کمک کردند. یک نفر ۹۰۰ یک نفر ۳۰۰ دو نفر ۱۰۰ سه نفر ۲۰۰ دو نفر ۵۰ سه نفر ۲۰ یک نفر ۳۰ دو نفر ۱۰٫

OnlineHelp-931119

این هم خلاصه‌های برخی بحث‌های مرتبط در گروه وایبر انجمن:

  • افتتاج حسابی با سه یا چهار نفر صاحب امضا برای کمک به همشهریان نیازمند با اولویت دانش آموزان دبیرستان. اولین موجودی حساب مبلغ ۶۲۲۰۰۰ تومان یکی از اعضای گروه اهدا شدکه انشا الله خیر خواهد بود.
  • حرکت امروز کار اررشمندی بود. ولی برای ادامه این موارد قابل توجه است: چنین کاری نیاز به یک تشکیلات منسجم دارد و نمی شود بدون درنظر گرفتن جوانب آن کاری را شروع کرد. در حال حاضر به حز کمیته امداد و بهزیستی و هلال احمر نهادهای خیریه دیگری چون فاطمه الزهرا نیز در شهر فعالند. هدف از تشکیل این حساب نوع مراجعه و شناسایی افراد، اولویت های پرداخت مثلا درمانی و… و همچنین در دراز مدت ایجاد توقع برای برخی افراد از مواردی است که باید لحاظ گردد. می‌توانید روز دوشنبه ها که ملاقات مردمی فرماندار میباشد انبوه این درخواست ها را ببینید. پس کار به این راحتی نیست. در ضمن پیشنهاد میکنم اگر به توافق رسیدیم مبالغ بصورت وام قرض الحسنه در اختیار افراد قرار گیرد تا هم حرمت افراد حفظ شود و هم با برگشت اصل پول افراد تعداد بیشتری منتفع شوند.
  • برای چنین کارهاییی نیاز به تشکیلات نیست سالیانه هزاران مورد از این کار ها توسط مردم همین شهر انجام می‌شود. اینکه در کمتر از ۲۰ ساعت این مشکل رفع شد خیلی ارزشمند است. این از مزیت های شبکه های اجتماعی با تمامی آسیب های آنها است. پاسخی به عده ای متحجر که در پی ساخت انواع فیلتر هستند.
  • اين دست اقدامات مثل نجات دادن فردى در حال سقوط بوده كه بدون چون و چرا بايد انجام شود. دليل هم ندارد چون موارد اينچنينى مكرر است انجام نشود. اما اگر اين كار بعنوان يك كار سازمانى قرار است انجام شود، نبايد وارد فاز مالى و حسابداری شود؛ چون وظيفه ما بيشتر خشكاندن سرچشمه مصائب است. به نظرم همين گروهى كه داوطلب شده اند وظيفه تحقيق و بررسى مواردى را كه مستحق هستند بر عهده گرفته و در صورت تاييد ضرورت و اضطرار اعلام كنند تا دوستان كمك كنند.
8+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *