Hamayesh940225-05

گزارش۲) گزارش تفصیلی اولین همایش تجلیل از دبیران …

گزارش۱) گزارش نخست اولین همایش تجلیل از دبیران پیشکسوت …

گزارش۳) ای پیک مشتاقان بده پیغام دوست!

گزارش۴) خلاصه نتایج فرم های نظر سنجی

گزارش۵) همایش در آینه رسانه‌ها

   سال تحصیلی ۹۳-۹۴ نفس‌های آخرش را می‌کشد! این سال آموزشی که بگذرد از تاسیس نخستین دبیرستان خوانسار در سال۱۳۱۸خورشیدی، ۷۵سال سپری شده و این افتخار کوچکی نیست. دبیرستانی که در طول تاریخ پر افتخار خود بیش از شش هزار دانش آموخته زبده را تحویل جامعه داده ابتدا با نام دبیرستان شاپور در یک مکان استیجاری تشکیل می‌شد تا اینکه اینکه یک ساختمان نیمه کاره جهت انتقال این دبیرستان در زمین اهدایی مرحوم ابهری، مرحوم حاج محمد حسن فاضلی و مرحوم حاج سید محمد بنی هاشمی، بنا شد. امّا ۳۰ام تیرماه سال ۱۳۳۵ سیلی ویرانگر شهر را در هم نوردید؛ این سیل ویرانگر موجب شد تا یکی از تجّار معروف چای کشور برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان از تهران به خوانسار بیاید. حاج حسین آقا دریانی در مواجهه با بنای نیمه ساخته دبیرستان، هزینه بنای نیمه ساخته را به دولت پرداخت کرد و افتخار تکمیل ساختمان را نصیب خود کرد و اینگونه بود که دبیرستان دریانی خوانسار در سال ۱۳۳۶خورشیدی تاسیس شد. ضمن برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ساله شاهنشاهی در سال۱۳۵۰ در رژیم پهلوی، نام دبیرستان به دبیرستان کورش کبیر تغییر کرد؛ در نهایت اوایل انقلاب شکوهمند اسلامی، دبیرستان به نام دکتر علی شریعتی نامگذاری شد. از افتخارات این مدرسه تقدیم ۵۸شهید در دفاع مقدس بود. به زبان آمار از ۳۱۶۰دانش‌آموزی که در فاصله سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ در این آموزشگاه تحصیل می‌کردند، ۱٫۸%به افتخار شهادت نایل شدند که به نسبت جمعیت کشور و شهر ۵برابر بیشتر است.
این تاریخ پرافتخار در کنار بستری که شبکه‌های اجتماعی در چند سال اخیر ایجاد کرده‌اند، موجب شد تا تعدادی از فارغ التحصیلان دبیرستان با کمک نرم‌افزارهای پیام رسان که در گوشی‌های هوشمند تلفن همراه در دسترس کاربران است، یک گروه با یاد و خاطره دبیرستان تشکیل دهند. هم‌افزایی ناشی از تشکیل این گروه که بالغ بر ۳۰۰نفر عضو دارد منجر به فعالیت‌های مانند جمع‌آوری کمک هزینه تحصیل برای دانش‌آموزان کم بضاعت مدارس مناطق محروم خوانسار و برگزاری موردی کلاس‌های آموزشی رایگان برای دانش‌آموزان شهر شد. تا اینکه گروه تصمیم به برگزاری همایشی برای تجلیل از دبیران پیشکسوت دبیرستان دکتر شریعتی (دریانی) گرفت.
روز جمعه ۲۵اردیبهشت ۱۳۹۴ این همایش فرخنده رقم خورد. «اولین همایش تجلیل از دبیران پیشکسوت دبیرستان دکتر شریعتی (دریانی) خوانسار» با هدف تجلیل از دبیران پیشکوست و بازنشسته دبیرستان جهت انجام وظیفه‌ای بسیار کوچک در برابر زحمات و تلاش های بی دریغ معلمان دلسوز و تلاشگر، همچنین گسترش فرهنگ سپاسگزاری و تقدیر بنا بر روایات دینی و اصول اخلاقی و در نهایت برای مستند و مکتوب کردن تاریخ شفاهی که در ذهن و سینه دبیران و دانش‌آموختگان نسل‌های پیشین است؛ برنامه‌ریزی و اجرا شد. این همایش با شرکت حدود ۸۰دبیر بازنشسته دبیرستان، ۵۰ نفر از دبیران فعلی و ۲۷۰نفر از مسئولان شهر و دانش‌آموزان دیروز که بسیاری از آنها از مسئولان عالی رتبه ملّی یا منطقه‌ای هستند، برگزار شد. از نقاط عطف این همایش حضور پنج دبیر پیشکسوت با سن بیش از ۸۰سال بود. همچنین شاهد حضور نسل‌های گوناگون از دبیران دبیرستان در کنار یکدیگر بود، همانند چهار نسل از دبیران شیمی دبیرستان و سه نسل از مدیران این آموزشگاه با سابقه.
این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی و ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین توسط نماینده انجمن، جناب آقای مهندس محمدخانی، در ساعت ۱۶:۱۵ آغاز شد وبا اجرای موسیقی سنتی توسط گروه ادیب خوانساری ادامه یافت. پس از آن مراسم با اجرای آقای دکتر آذر ادامه یافت. ابتدا فرماندار محبوب شهرستان خوانسار، جناب آقای حاج حسن شفعتی، ضمن تبریک عید مبعث به همه مدعوین عرض خیر مقدم داشتند، ایشان ضمن گرامیداشت مقام رفیع معلّم تاکید کردند پیشرفت و توسعه جامعه مرهون زحمات معّلمان است؛ سپس با تقدیر از برگزار کنندگان این برنامه گفتند که این مراسم در امتداد مراسم روز خوانسار و آیین‌های مذهبی مانند مراسم محرم و صفر و … است که در راستای نامگذاری سال «همدلی و همزبانی» توسط مقام معظم رهبری هستند. سپس پیشنهاد تاسیس انجمنی برای حمایت از دانش‌آموزان کم بضاعت استعداد درخشان را طرح کردند.

    پس از آن فیلمی از تاریخچه دبیرستان با عنوان «ایستگاه ۷۵ام» که توسط موسسه سحرفیلم تهیه شده بود پخش شد که مرود استقبال حاضران قرار گرفت. رئیس محترم اداره آموزش و پرورش شهرستان، جناب آقای رضا دهاقین، نیز طی سخنانی ادبی از دبیران پیشکسوت تجلیل کردند و یاد روزهای خوب درس‌آموزی این اساتید ارزشمند را زنده کردند. در ادامه یک شعر زیبا توسط استاد ادبیات، حاج آقا ایران‌پور خطاب به دکتر آذر قرائت شد. پس از آن یک فیلم کوتاه به نام «ورق روزگار» از تدریس دبیران دبیرستان در سال ۱۳۷۷ پخش شد که توسط شادروان نادر نقبایی دبیر فقید ریاضی دبیرستان گردآوری شده بود. پس از آن ۳۰نفر از دبیران و کادر آموزشی این آموزشگاه مورد تجلیل قرار گرفتند و به رسم یادبود یک تندیس و یک تابلو فرش، که اولین تابلو فرش از مناظر زیبای خوانسار بود؛ توسط فرماندار محترم، ریاست محترم شواری شهر، شهردار و رئیس اداره آموزش و پرورش، به ایشان تقدیم شد. انتخاب دبیران با در نظر گرفتن همه دروس و کادر اداری آموزشگاه صورت گرفته بود. همسرایی سرود یار دبستانی و گرفتن عکس یادگاری حسن ختام این همایش زیبا و به یادماندنی بود. دبیران و کادر آموزشی مورد تجلیل به ترتیب زیر بودند. البته لازم به بیان است که قطعاً در این فهرست خطا وجود دارد و ان شاء الله در سال های آتی با کسب تجربه بیشتر بتوانیم با حداقل نقص ادامه این حرکت فرهنگی را شاهد باشیم. لازم به بیان است مجری این برنامه با تاکید بر شکوه این مراسم بیان کرد که چنین معلمین با شکوه و نورانی در ایران بی نظیر هستند و پیشنهاد استمرار این مراسم و انتخاب نام «فرخ روزگار» برای این مراسم در یک روز ثابت از سال را طرح کرد و افزود شایسته است خوانساری‌ها این سرمایه معنوی را قدر بدانند. لازم به بیان است استاد ساجدی غزلی از حافظ را برای حاضران خواندند،

   استاد ساعدی، دبیر هندسه، در سخنان زیبایی گفتند که از اینکه نتوانستند چنین مراسمی را برای معلمان خودشان برگزار کنند متاسف هستند ولی از اینکه چنین شاگردان قدرشناسی دارند، به وجد آمدند و از قول استاد باستانی پاریزی گفتند ارسطو، افلاطون و سقراط هنگامی بزرگ شدند که توانستند شاگردانی بزرگ تربیت کنند. همچنین استاد بدیعی دبیر ارزشمند شیمی دبیرستان از مسئولین محترم شهر تقاضا کردند که دبیرستان شریعتی زودتر در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد. لازم به بیان است که پیش از این پیشنهاد استفاده از ساختمان قدیمی دبیرستان برای تبدیل به موزه آموزش و پرورش شهرستان توسط مسئولین محترم شهر طرح شده بود. همچنین فرزند مرحوم آیت الله علوی، دبیر فقید معارف دبیرستان، که از دانش آموزان فعلی دبیرستان نیز هست، این تقاضا را تکرار کرد. بقیه اساتید محترم هم با ذکر چند جمله ضمن تبریک مبعث پیامبر گرامی اسلام، از این مراسم ابراز رضایت نمودند. 

* ۱) آقای حاج عبد الحسین شاکری: مدیر دبیرستان از سال ۱۳۳۷ تا ۱۳۵۸ (در مسافرت کانادا بودند)
۲) آقای حاج نعمت اله محرابیان: دبیر شیمی، ریاضی و … تا سال ۱۳۶۰
۳) آقای حاج احمد صانعی: بیشتر از ۳۰سال مدیر مدارس ابتدایی بوند و ۲سال ناظم دبیرستان(طبق شنیده ها)
* ۴) آقای دکتر محمد حسین تسبیحی: دبیر ادبیات دهه ۴۰ (به دلیل کهولت سن امکان حضور فراهم نشد)
۵) آقای حاج عزت اله خسروی: دبیر زیست شناسی (در مسافرت کربلا بودند)
* ۶) آقای محمدعلي علايي: دبیر عربی، ادبیات و … ( در مسافرت تهران بودند)
۷) آقای منوچهر هوشمند: دفتردار
۸) آقای حاج ابوالقاسم خامه: خدمات
۹) آقای سید حسن ساجدی: دبیر عربی و ادبیات
۱۰) آقای مجتبي ايرانپور: دبیر ادبیات
۱۱) آقای حاج مجتبي صانعي: دبیر عربی
۱۲) آقای دکتر کردیان: رئیس اداره آموزش و پرورش دهه ۶۰
* ۱۳) آقای جعفر توحيدي: رئیس دبیرستان به مدت۱۱سال تا سال ۱۳۷۶ (حضور نداشتند)
۱۴) آقای سيد آقا تقي نقبائي: معاون دبیرستان
۱۵) آقای حسين احمدي: دبیر زبان
* ۱۶) آقای مسعود انصاريان: دبیر ادبیات (حضور نداشتند)
۱۷) آقای سيدمحمد عظيمي: دبیر ادبیات
۱۸) آقای حميدرضا بديعي: دبیر شیمی
۱۹) آقای بهرام شاهوردی: دبیر شیمی
۲۰) آقای حيدرعلي ساعدي: دبیر هندسه
۲۱) آقای سيدحسين ميرباقري: دبیر ریاضیات
۲۲) آقای سيدكمال صاحبي: دبیر زیست
۲۳) آقای اكبر براتي: دبیر فیزیک
۲۴) آقای محمدقاسم دهاقين: دبیر فیزیک
۲۵) آقای سيدمرتضي مهدوي: دبیر معارف
۲۶) آقای علي صبوحي: دبیر جغرافیا و زمین شناسی
۲۷) آقای نصرت اله حاجي زكي: دبیر ورزش
۲۸) آقای مسعود مبرهنی: معاون اداره
۲۹) مرحوم حاج سيدمرتضي علوي: دبیر قرآن و معارف
۳۰) خانم اشرف الملوک میراحسنی: مدیر بازنشسته دبیرستان۱۷ شهریور که اضافه بر لیست دبیران مورد تقدیر دبیرستان دکتر شریعتی (دریانی) به دلیل همکاری غیر مستقیم با دبیرستان دکتر شریعتی، همچنین درخواست مجری و نیز آغاز مقدمه‌ای برای تجلیل از دبیران خانم در سال‌های آتی دعوت شدند.

اعضای هیات اجرایی به ترتیب الفبا: خانم‌ها سارا رحیمی و مهری کامرانی و آقایان: سید حجت ا… توکلی، سید شهاب دادگستر، هادی زرتابی، محمد سعید نژاد، امیر شاکری، سید علیرضا صاحبی، سید امیرحسین نقبایی، سید کامران میر‌محمدی و سید مهدی میر‌محمدی.

اعضای هیات برگزاری علاوه بر اعضای هیات اجرایی به ترتیب الفبا: آقایان هادی افسر، روح اله امینی، محسن زمانیدوست، محمد شکیبا، سید محمد صاحبی، حامد صانعی، امیر صانعی، بهنام عافی، محمد قاضی، نادر قیصری، سینا هدایتی

دوستانی که در این راه به ما یاری رساندند به ترتیب الفبا: خانم مهناز عظیمی و آقایان علیرضا استادرحیمی، علی اکبر امینی، سید احسان توکلی، جلال جعفری، خسرو دهاقین، حمیدرضا صانعی، جمال صانعی، مرتضی گرجی، حامد مقدسی، محمد منصوری، وحید منصوری و سید عرشیا میرمحمدی.

با سپاس از مجموعه هتل زاگرس، گز عصاری، تولیدی گل آقای وحید شاهکرم، گلسرای عروس شهر.

و سپاس از حامیان همایش: آقای دکتر سید علی میرباقری (برادر بزرگ شهید والا مقام سید عباس میرباقری، بنیانگذار انجمن اسلامی دبیرستان)، شرکت صنایع عایق پلاست Win Class، آقای مهندس علی اکبر قیصری، صنایع غذایی Royal، نمایندگی شرکت تولید فرش تک ستاره آقای حامد مقدسی، صنایع چوبی کلبه و ۴۲نفر از اعضای محترم گروه.

با سپاس از مسئولین محترم شهر: فرماندار محترم جناب آقای حاج سید حسن شفعتی، اعضای محترم شورای شهر بویژه نایب رئیس محترم شورا جناب آقای محمود قربانی‌پور، شهردار محترم جناب آقای مهندس اسحاقی، ریاست محترم اداره آموزش و پرورش جناب آقای رضا دهاقین، شورای محترم تامین شهرستان، سرپرست محترم اداره ارشاد خوانسار و مدیر محترم دبیرستان دکتر شریعتی خوانسار جناب آقای عبدالرضا دهاقین.

5+

2 دیدگاه برای “گزارش۲) گزارش تفصیلی اولین همایش تجلیل از دبیران …

  1. فارغ التحصیل سال ۷۵ از دبیرستان استاد مطهری خوانسار و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف هستم،بسیاری از دبیران گرامی از جمله آقایان میرباقری،ساعدی،بدیعی،براتی،مهدوی ،دهاقین،صاحبی و بالاخص خانم میراحسنی زحمت استادی دبیرستان استاد مطهری را نیز به عهده داشتند،شخصا به شاگردی این بزرگان افتخار میکنم و آرزوی سلامتی برایشان دارم.

    1+

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *