Fazelab

خلاصه ای از مباحث گروه پیرامون پروژه فاضلاب شهری خوانسار، خرداد۹۴

طرح مساله توسط اقای قربانی پور (نایب رئیس محترم شورای شهر خوانسار:

همانطور که میدانید امروزه مدیریت و جمع آوری و انتقال و تصفیه و استفاده بهینه از فاضلاب یکی از شاخص های توسعه است. همچنین اجرای این طرح در بهداشت و سلامت و حفظ محیط زیست نیز موثر میباشد. نبود سیستم فاضلاب و استفاده از چاه های جذبی بالاخص در شهرمان که دارای شیب زیاد و بافت نفوذپذیر میباشد و فاضلاب خانه ها به مجاور نفوذ میکند یکی از معضلات می باشد. خوب در سالهای گذشته بدلایل مختلف که همه میدانیم و بحث روی آن نتیجه ای ندارد این پروژه متوقف مانده است. در سال گذشته با پیگیری و کمک های دولتی و کمک دکتر تشیعی معاون محترم وزیر نیرو و تخصیص اعتبار، تصفیهخانه تا حدود زیادی تکمیل شد. با پیش بینی ۵۷ میلیارد تومان هزینه برای تکمیل پروژه و اعتبارات دولتی در نظر گرفته شده این طرح تا سالهای زیادی تکمیل نخواهد شد. و این در صورتی است که طولانی شدن زمان هزینه ها را افزایش خواهد داد. همانند پروژه گاز میتوان از کمک های مردمی برای شروع و تکمیل پروژه استفاده کرد که فقط در خوانسار نیست و شهرهای زیادی از جمله نجف آباد و داران و … این کار را شروع کرده اند. این کار نیاز به مجوز و مصوبه شورای شهر را دارد. شورا نیز با جلسات مختلف با مسولین شهر و آبفای استان و سرمایه گذار بخش خصوصی و جلسه با شورای نجف آباد و استفاده از تجربیات آنها این مسیر را مطالعه کرده است. و در همه این موارد صرفه و صلاح مردم مورد توجه قرار گرفته است.
پیشنهاد شرکت آبفای استان این بود که مبلغ۲/۵ میلیون تومان از هر مشترک اخذ شود که این مبلغ به ۱/۸ بصورت اقساط در شورا موافقت شد که هنوز مصوب نشده. بشرط اینکه برای واحدهای بیش از یکی ۱ میلیون اخذ شود که انشعاب فاضلاب آن تا شش ماه وصل شود. با داشتن ۱۱هزار مشترک پیش بینی می شود کمتر از ۳۰ درصد هزینه از این طریق پوشش داده شود. در صورت تحقق پروژه فاضلاب ۶۰ درصد آب مصرفی پسآب و به چرخه جهت صنعت و کشاورزی برمی‌گردد. مصارف پس آب به این شرح پیش بینی شده (سرانه مصرف آب در خوانسار حدودا ۱۲۰ لیتر بر ثانیه می باشد که میشود ۱۰۳۶۸۰۰۰لیتر در شبانه روز که اگر ۶۰ تا ۷۰ درصد آن به فاضلاب و پساب تبدیل شود حدود ۷میلیون لیتر در شبانه روز می‌شود):

  1. مبلغی از هزینه پیش بینی شده جهت ترمیم آسفالت کوچه ها و خیابان ها در اختیار شهرداری قرار میگیرد که شهرداری اعلام آمادگی کرده که حدود ۱۰ میلیارد آنرا در پروژه سهیم و از پساب آن جهت استفاده آبیاری فضای سبز استفاده کند.
  2. دولت و شخص وزیر محترم نیرو نیز متعهد شده اند که در صورت اجرای طرح با کمک های مردمی سهم دولت را نیز پرداخت نمایند.
  3. شرکت شهرک های صنعتی نیز پیشنهاد داده که پساب فاضلاب را جهت تامین آب شهرک پیش خرید نماید.
  4. سرمایه گذار بخش خصوصی نیز پیشنهاداتی ارایه کرده که در دست بررسی میباشد.

تصمیمی که تا کنون مد نظر شورا است به صورت خلاصه:
کل طرح ۵۷ میلیارد هزینه دارد
۲۸ میلیارد دولت میدهد
۱۰ میلیارد شهرداری از پولی که بابت ترمیم آسفالت دولت بهش میده تامین میکنه
مابقی از مشترکین گرفته میشه

خلاصه‌ای از نظرات اعضای گروه (با سپاس از آقایان حقی، میرباقری، میرمحمدی، جعفری، احمدیان، زرتابی، محمدخانی، توحیدی و … ):

۱) الان در منطقه ساوجبلاغ كرج قيمت یک ساعت آب چاه ٦ اينچ يعنى با دبى ٣٠ ليتر بر ثانيه براى ٧ ماه آبيارى مبلغ ٧ ميليون تومان رد وبدل مى شود يعنى اجاره یک چاه ٣٠ ليتر برثانيه حدود ٥٠٠ ميليون. بنابراین دبى خروجى آب فاضلاب تصفيه شده ى خوانسار حداقل به قيمت امروز ٤ ، ٥ ميليارد مى ارزد.

۲) طرح باید از پایین دست آغاز شود و به سمت قسمتهای بالادست ادامه یابد. در این صورت به مرور بخشی از مشترکین قادر به استفاده از سیستم فاضلاب خواهند بود. این تفاوت دسترسی به فاضلاب میتواند در نحوه قسط بندی هزینه مشترکین اعمال شود.
۳) ضروری است پیش از شروع طرح جدید، ارزیابی جامعی از پروژه ناتمام قبلی صورت پذیرد و بر اساس تجارب قبلی، فرصت ها و تهدیدهای پیشرو شناسایی شوند
۴) قسط اول تا حداکثر ۲۰۰ هزار تومان، باید به صورت همزمان از همه مشترکین دریافت شود. از مبلغ جمع اوری شده و سایر کمکهای دولت، پروژه آغاز خواهد شد. با اتصال هر گروه از مشترکین به شبکه، دریافت مابقی اقساط از آن گروه آغاز خواهد شد و به پیمانکار داده خواهد شد. با این کار اولا مردم با رضایت بیشتری پول میدهند و نتیجه پول پرداختی را لمس خواهند کرد و ثانیا پیمانکار برای ادامه کار و دریافت مابقی پول تشویق میشود
۵) حتما باید در مورد پیش بینی جمعیت شهر، پراکندگی آن و نحوه گسترش آتی شهر تجدید نظر صورت پذیرد زیرا سکونتگاه های جدیدی همچون مسکن مهر و … در طرح قبلی وجود نداشته اند.
۶) مرکز تصفیه فاضلاب باید بلافاصله پس از اتصال اولین گروه از مشترکین آغاز به کار کند و به مرور ظرفیت آن افزایش یابد. به موازات آن میتوان امتیاز استفاده از فاضلاب تصفیه شده را به برخی فعالیتها همچون صنایع به صورت سالانه واگذار نمود و درامد آن جهت تسریع طرح هزینه شود
۷) با توجه به زمانبر بودن طرح، باید برنامه منطقی و مدونی جهت دریافت عوارض از مشترکین تهیه شود تا در نحوه و میزان دریافتی ها عدالت برقرار شود.
۸) با توجه به شرایط اقتصادی مردم شهر، باید حداکثر تلاش برای طولانی کردن بازپرداخت اقساط صورت پذیرد
۹) هتر است بجای مشخص نمودن یک مبلغ ثابت برای تمام مشترکین، این مبلغ منعطف و با ضرایبی به صورت تصاعدی محاسبه شود. به طور مثال در نظر گرفتن ضریبی بر اساس “میزان آب مصرفی خانوار” مناسب و قابل محاسبه است و حتی میتواند زمینه ساز صرفه جویی مصرف اب باشد. ضرایب پیشنهادی دیگر: ارزش اراضی محله، تعداد واحد مسکونی یک اشتراک، کاربری های تجاری، کارگاه ها و …
۱۰) نحوه و برنامه دریافت پول از مردم به همراه میزان کمکهای سایر نهادها باید به صورت جداولی در اختیار عموم قرار گیرد
۱۱) امکان استفاده از وسایل و ماشین آلات شهرداری به پیمانکار داده شود تا برخی هزینه های طرح کاهش یابد
۱۲) با مطالعه کارشناسی احتمالا بتوان از حریم رودخانه در بخشهایی از شهر جهت لوله گذاری فاضلاب استفاده کرد. در اینصورت هزینه های مادی و زمانی طرح به میزان بسیار قابل توجهی کاهش میباید
۱۳) اید این اطمینان به مردم داده شود که در پایان طرح در صورت مازاد دریافتی ها، این مبلغ به آنها بازگردانده میشود یا برای ایجاد خدمات رفاهی در سطح محلات شهر هزینه میشود
۱۴) پیش از تصویب نهایی طرح، بهتر است نظرات متخصصین شهر در مورد آن دریافت شود.
۱۵) از این طرح فقط  آب استحصال میشه؟ چرا بعنوان یک پروژه مشارکتی سرمایه گذاری با مردم به اون نگاه نمیشه؟ مثلا فروش اوراق مشارکت طرح؟! میزان درآمدزایی اون مشخص نشده ؟! نظر شخصی من اینه که با نگاه همیاری گرفتن از مردم بسیار بعید میدونم این پروژه به سرانجام برسه و مخالفت های بسیار شدیدی در پی خواهد داشت . با دریافت خودیاری ۳۰ درصد تامین میشود ۷۰ درصد مابقی چگونه تامین میشود ؟
۱۶)  خروجى آب بازيافت شده از سيستم فاضلاب خوانسار قابليت رسيدن به دبى حدود ٨٠ تا ٩٠ ليتر بر ثانيه مى شود. اگر هر درخت ميوه بارور در هر دوره ى آبيارى ١٠ روزه ١٠٠ ليتر آب نياز داشته باشد با اين آب مى توان ٧٠٠ هزار اصله درخت آبيارى كرد كه اگر براى هر درخت ٥٠ كيلو محصول در سال توليد فرض كنيم با اين ميزان آب امكان توليد مثلا ٣٥٠٠٠ هزار تن ميوه درسال وجود دارد. اگر ارزش هر كيلو ميوه ى حاصل ٢٠٠٠ تومان باشد سالى ٧٠ ميليارد تومان خواهد شد! بنابراين پيشنهاد مى كنم مسئله راه اندازى يك پروژه بزرگ كشت صنعت مدرن بصورت سهامى عام با حق تقدم براى ساكنين خوانسار در دستور كار گروه جهت بررسى بيشتر قرار گيرد. با اين طرح مى توان منابع قابل توجهى نيز تسهيلات از بانك كشاورزى دريافت نمود. ضمنا اشتغال زايى قابل توجهى دارد. اين شركت سهامى عام ميتواند بخشى از سرمايه مورد نياز پروژه فاضلاب را تامين كند. (پیشنهادات جناب میرباقری عزیز خیلی عالیه ولی یه کم دور از ذهن.  مثال بزنم شرکت سرمایه گذاری و یا همون صنایع فلزی خوانسار چه مشکلاتی با سهامداران خرد داشت و اگر نبود وجود حاج فضل اله جواهری چه وضعیتی پیدا میکرد.) سهامى عام بودن امكان جدب سرمايه هاى كلانتر را در بورس فراهم خواهد كرد تعاونى اين امكان را ندارد. با يك سيستم شفاف و منظم مالى خيلى زود مى توان سهام شركت را در بورس عرضه و سرمايه بسيار كلانى را جذب نمود. بله درسته ولی اگر بشه با سرمایه گذاران داخل شهر کار کرد به نظرم برای اقتصادمون بهتره.
۱۷) ۷۰۰ هزار درخت به چه مقدار زمین نیاز داره؟ این مقدار زمین مستعد در کجای شهر وجود داره؟ و چطور باید با جهادکشاورزی و منابع طبیعی کنار اومد؟ چقدر هزینه های جانبی و نیروی انسانی و پول خرید پسآب میخاد؟ اگر فرض كنيم در مركز هر مربع ٢ در ٢ متر بك درخت كاشته شود به زمينى حدود ٢٨٠٠ هزار متر مربع يعنى حدود ٢٨٠ هزار هكتار. زمين مستعد بتظرم دشت هاى پايين وادشت تا قودجان و ارجن و بالاى هرستانه معروف به خاكولى همگى مناسب هستند.۱۸) آمار باعداران محترم در مدیریت جهاد کشاورزی موجود میباشد انها را به بانک کشادرزی معرفی کنند با تشکیل شرکت وام با بهره کم واقساط بلند مدت باندازه سطح زیز کشت پول ان را به حساب اب وفصلاب واریز فرمایند تا بتوان کار را با همیاری همه اعضا به پایان رساند.
۱۹) پيشنهاد بنده مبتنى بر تاسيس يك شركت سهامى عام و احداث باغات مدرن و پيشرفته جديد با امكان مكانيزاسيون و آبيارى مدرن مى باشد. اگر انشاء الله طرح به مرحله اجرا برسد پيشنهادات بسيار بهينه اى را مى توان با الگو بردارى از نمونه هاى موفق در سطح دنيا ارايه نمود بعنوان نمونه توليد محصولات ارگانيك و يا استفاده از انرژى خورشيدى براى تامين انرژى مورد نياز و ….
۲۰) شخصی بنام اقای مهندس انصاری در اصفهان هستند صاحب نظرند علاقه زیاری به خوانسار دارند از وجود ایشان میتوانیم در مورد احداث باع به روش نوین استفاده برد اقای اسماعیل میرمحمدی نبز میتوانند کمک کنند. شما با مدیریت جهاد هماهنگ کنید از آقای مهندس کرمانی واقای مهندس انصاری دعوت نمایند. مهندس مشایخی مدیر جهاد نیز علاقمند هستند. در این خصوص میشه از نظر و تجربه آقای ذوالفقاری هم استفاده کرد.
۲۱) مردم درصدی از پروژه را پرداخت میکنند و مانند گاز که یکی از اولین شهرهایی بودیم که در منطقه گازرسانی انجام و مردم از مشکلات فراوانی رهایی یافتند.
۲۲) پروژه تصفیه فاضلاب برای خوانسار که اقتصادش روی کشاورزی میچرخه بسیار موثره. حتی دامپروری که در رده های پایینتر اقتصاد شهر قرار داره در طولانی مدت ضرر میده. از نبود شبکه فاضلاب در دراز مدت. بخاطر الوده شدن سفره های زیر زمینی و به طبع اون الودگی مراتع و پس از اون همین تعداد مرغداری و دامپروری نیمه صنعتی شهر هم متحمل خسارات و ضرر مالی خواهند شد.
۲۳) در خصوص گردش نقدينگى مى توان با فروش اتشعاب سهام اين شركت نيز فروخته و نقدينگى لازم براى راه اندازى فاز اول هردو يعنى فاضلاب و كشت و صنعت باهم را تامين كرد و سپس فاز هاى بعدى از محل اخذ تسهيلات براى شركت سهامى تامين اعتبار گردد.
۲۴) عجله کردن مسئولین شهر برای به تصویب رسوندن طرح جدید خطاست. اینکه یک طرح ده سال راکد مونده و حالا برای جبران اون عقب افتادگی، از انجام مطالعه دقیق و کارشناسی سر باز بزنیم قطعا ضررهای زیادی به بار میاره (مشابه تجربه شکست خورده حذف سازمان برنامه و بودجه کشور که برای تسریع انجام برنامه ها بود). به نظرم الان که طرح فاضلاب شهر ده سال عقب افتاده، پس ۵-۶ ماه وقت گذاشتن برای انجام مطالعه دقیق طرح، نه تنها وقت تلف کردن نیست بلکه از پشیمانی های آینده جلوگیری میکنه (برای آشنایی با ضرورت مطالعه کارشناسی میتونید مشکلات موجود در سد باغکل و مسکن مهر شهر رو مشاهده کنید!).
۲۵) طرح میگه هر مشترک یک میلیون و هشتصد بدهد اون هم در اقساط بلند مدت، در تهران برای گرفتن هزینه از مشترک اب واحدهای مسکونی را قطع میکنند. در خوانسار اجرای این طرح مشکلات زیادی داره.

5+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

1 دیدگاه برای “خلاصه ای از مباحث گروه پیرامون پروژه فاضلاب شهری خوانسار، خرداد۹۴

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *